آنچه در مور د کاسکو باید بدانید

آنچه در مور د کاسکو باید بدانید

با سلام خدمت کاربران گرامی مجله اینترنتی اراس

موضوع  این پست پرنده کاسکو دم قرمز می باشد

این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی  است که همانند سایر طوطیان بدنی استوار ولی نرم دارد، به طوری که می‌تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خود دسترسی داشته باشد و تا ۱۸۰ درجه سر خود را برگرداند. اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه‌های کوچک ۱۲ سانتی‌متر ودر گونه‌های بزرگ تا ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است. رنگ پروبالش خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دُم سرخ است، دُمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه‌های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند. رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. این پرنده در طول زندگی زادوولد می‌کند و معمولاً در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند.

کاسکو پرنده خانگی

کاسکو پرنده خانگی

 

خرید کاسکو

 قبل از خرید به این نکته توجه داشت که آیا توانایی رسیدگی وتوجه مداوم و روزانه به آن را داریم
کاسکوها پرندگانی اجتماعی هستند ودر منزل به رسیدگی و توجه شما نیازمند بوده ودر صورت رفتار درست با آنها به شدت به صاحب خود وابسته میشوند.
برای خرید کاسکو باید توجه داشته باشید که هر کاسکویی مناسب برای خرید نیست. سعی نمایید از خرید کاسکوهای چشم زرد و مسن امتناع کنید. این کاسکوها به علت اینکه قبل از صید مدت زیادی در طبیعت بوده ودارای جفت ویا حتی جوجه بوده اند به سختی با انسان انس گرفته وتوجهی به آموزشها نمیکنند.
جوجه کاسکوها به چند دسته تقسیم میشوند که در قسمت تعیین سن به آنها اشاره شد. جوجه کاسکوهای چشم سیاه که سنی زیر یکسال دارند گزینه ای مناسب برای خرید نیستند . به علت ضعف جسمانی وحساس بودن در برابر عوامل محیطی بیش از ۷۰ درصد آنها در دست خریداران یا مغازه داران تلف خواهند شد. جوجه های چشم دودی بسیار مناسبتر ومقاومتر از جوجه های چشم سیاه بوده ولی از جوجه های چشم طوسی وکاسکوهای بالغ چشم سفید ضعیف تر میباشند.
بهترین انتخاب جوجه های چشم طوسی هستند که پس از طی یک دوره سه ماهه برای اهلی شدن به سرعت به آموزش پاسخ میگویند.

شرایط جسمانی
در هنگام خرید به چند نکته توجه داشته باشید :
۱٫به سوراخهای بینی پرنده دقت کنید که اندازه ای یکسان و متناسب داشته و بدون گرفتگی باشند.
۲٫به پرها دقت کنید که صاف و بدون پر کنی باشد.
۳٫ به چشمها دقت کنید باید براق و کاملا باز وبدون هیچگونه ترشحات باشد.
۴٫ پاها و انگشتان باید سالم و بدون تورم باشد.
۵٫ به فضله حیوان دقت کنید باید سبز و سفید و بدون اسهال باشد.
به یاد داشته باشید که قدرت سخنگویی در کنگو (دم قرمز) و تیمنه (دم شرابی) برابر است. رنگ و درشت اندام بودن و حتی داشتن خال قرمز هیچ ملاک ومعیار برتری برای سخنگویی نیست.
معمولا جوجه ها دارای پرهای تیره تر میباشند که با افزایش سن رنگ آنها کمی روشنتر خواهد شد. همچنین عوامل محیطی مانند نور و تغذیه در روشنتر شدن پرها موثر است.
هوش هیچ کاسکوی وحشی را تا قبل از رام کردن و آموزش نمیتوان تشخیص داد.

 

تشخیص سن کاسکو
برای تشخیص سن کاسکو راه های متفاوتی وجود دارد اما عمومی ترین و راحت ترین آن از طریق نگاه کردن به چشم کاسکو است. مردمک چشم کاسکو در تمام دوره حیات سیاه است اما رنگ حلقه دور مردک چشم بر اثر افزایش سن تغییر میکند.

رنگ حلقه دور مردمک در سنین متفاوت :

شش تا هفت ماهگی = سیاه
نه تا ده ماهگی = دودی تیره
ده ماه تا یک سال و چهار ماه = دودی روشن
یک سال و نیم تا دو سال و نیم = سفید
دو سال و نیم تا چهار سالگی = کرم
چهار سال به بالا = زرد

 

 

رفتار شناسی  کاسکوها

جوجه کاسکوها وقتی از تخم خارج می شوند، تا یک هفته چشمان آنها بسته است، اما در این وضعیت هم قادرند که از مادر خود غذا دریافت کنند. جوجه کاسکوها تا سن ۳ ماهگی کماکان به تغذیه شدن توسط والدین خود وابسته اند و تا این سن از لانه خارج نمی شوند. تا حدود ۳ ماهگی پرهای جوجه ها به طور کامل رشد می کند و در این سن اگر غذای کافی از والدین دریافت کرده باشند، رشد جسمانی آنها نیز کامل می شود، اما تحت شرایط کمبود غذا ممکن است. والدین غذای کافی پیدا نکنند و نتوانند جوجه ها را به خوبی تغذیه کنند. در این حالت ممکن است تا چند ماه دیگر رشد جسمی جوجه ها ادامه یابد تا هم جثه والدین خود شوند.کاسکوها در هنگام جفتگیری اقدام به لانه سازی در تنه درختان خاص می کنند. کاسکوی ماده در لانه تخمگذاری می کند و روی تخم هایش می خوابد.

کاسکو در طبیعت
کاسکو ها پرندگانی وحشی و زیستگاه آنها از آفریقای مرکزی شرقی تا غربی امتداد دارد. کشورهای کامرون، غنا و نیجریه از عمده ترین مراکز صید کاسکو در جهان به شمار می روند. کاسکوها در محیط زیست خود پرندگانی ترسو و نسبتاٌ خجالتی اما پس از صید و وارد شدن به محیط زیست انسان به علت عدم آشنایی با فضای اطراف خود بسیار پرخاشگر می شوند. کاسکوها در جنگل ها در میان شاخ و برگ درختان انبوه زندگی می کنند و غذای اصلی آنها میوه و بذر شاخه های درختان است. زمانی که مزارع به محصول می رسند، کاسکوها به صورت گله ای از غلات در مزارع تغذیه می کنند. جوجه کاسکوها در طبیعت بطور معمول تا ۴ ماهگی توسط والدین تغذیه می شوند به این صورت که والدین غذا هایی را که خود در طبیعت مییابند در چیندان ذخیره نموده و به جوجه ها قپ می دهند (نوک به نوک). معمولا تا ۴ ماهگی بال و پر جوجه بطور کامل رشد و آماده برای پرواز و یافتن غذای مورد نیاز خود در طبیعت می شود.

 

طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای تیزپرواز است و پروازی منظم دارد، اما قدرت جهت‌شناسی مناسبی ندارد و نمی‌تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی کند و به لانه بازگردد، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد، نمی‌تواند به راحتی به اور برگرداند

کاسکو پرنده خانگی

کاسکو پرنده خانگی

تغذیه کاسکو
ابتدایی ترین سرگرمی برای کاسکو تغذیه است. خرد کرد دانه های خوراکی با منقار مثل گردو برای کاسکو لذت بخش است .کاسکو ها از غلات ، میوه جات و سبزی جات مانند هویج ،سیب ،موز،پرتقال، گل کلم و ذرت و….تغذیه می کنند. اگر قصد دارید برای کاسکوی خود غذای آماده تهیه کنید به تاریخ مصرف آن توجه کنید. کاسکو بدلیل داشتن منقار قوی به راحتی میوه جات و غلات را خرد می کند.

 

این پرنده از میوه جات، سبزیجات، دانه جات، غلات، میوه‌های مغز دار، خشکبار (نظیر پسته، گردو، بادام و فندق) و بذرگیاهان تغذیه می‌کند. در صورتی که از غذای آماده استفاده می‌کنید اطمینان حاصل کنید که این غذا مخصوص طوطی‌های بزرگ باشد.
مواد غذایی مفید و سالم برای کاسکوپوست کنده
میوه جات:
انگور، طالبی، گلابی، آلو، انار، تمشک، توت فرنگی، کشمش، هلو، پاپایا، پرتقال، کیوی

سبزیجات:
حبوبات پخته شده، چغندر، گل کلم هویج، کلم بروکلی، کدو سبز، سیب زمینی پخته، برگ کاهو،سبوس
مواد مغذی و مفید:
برنج پخته بدون روغن و نمک، تخم مرغ آب پز، انواع آجیل خام و تازه
مواد غذایی مضر برای کاسکو
پیاز، قارچ، بسیاری از مواد لبنی، انواع تنقلات مانند: چیپس و پفک و…
شکلات و شیرینی جات صنعتی مشابه آن، کافئین و آوکادو

کاسکو پرنده خانگی

کاسکو پرنده خانگی

تولید مثل کاسکو

بهتره به فکر تولید مثل جوجه کشی از کاسکوها نباشید . چون این کار تقریبا غیر ممکن است ، همانطور که قبلا اشاره شده کاسکوها باید خودشان جفت خود را انتخاب کنند. و تعیین جنسیت هم مشکل. طوطی خاکستری ماده ای که تنها در قفس نگهداری می شود، ممکن است بدون هیچ گونه علامت و سابقه ای چند تخم بدون نطفه بگذارد. اگر بتوانید جفت مناسبی برای طوطی خاکستری خود پیدا کنید، می توانید براحتی و با موفقیت از طوطی خود چند جوجه به دست اوردید. این پرنده برای جفتگیری و تولید مثل به قفسی بزرگ و لانه ای تقریبا اندازه کیس کامپیوتر احتیاج دارد. تا ۴ سالگی تلاشی جدی برای ساختن اشیانه از خود نشان نمی دهد. و مدت زمانی که تخم تبدیل به جوجه می شود: جوجه ها پس از ۴ هفته از تخم بیرون می ایند و اگر از انها به خوبی نگهداری شود، در حدود ۳ ماهگی قدرت پرواز پیدا می کنند. از حدود ۶ ماهگی به بعد هم رنگ چشم انها روشن تر می شود .در فصل تولید مثل حتی طوطی های اهلی هم ممکن است حالتی تهاجمی پیدا کنند.

توجه:تولید مثل کاسکو خیلی مشکل می باشد و پرنده هایی هستند اجتما عی که شاید پرنده نر یا ماده از میان ۲۰۰ تا کاسکو بتوانند جفت خود را انتخاب کنند شاید هم باز نپسندند

طریقه انتخاب جفت: طوطی کاسکوها در این روش همانند انسان ها نیز می باشند و جفت خود را خودشان انتخاب می کنند وخیلی سخت پسند هستند در انتخاب شریک زندگیشون ممکنه ۱ نر را در ۴۰ تا ماده رها کنید و هیچ کدام را نپذیرد و بالعکس در صورتی که شما می توانید جفت پرنده های دیگر را خودتان انتخاب کنید اما کاسکو را نمی توانید مجبور کنید.

پس از تشخیص طوطی‌های نر و ماده، باید برای سازگار شدن آن‌ها با یکدیگر، آن‌ها را برای مدتی در دو قفس جداگانه در کنار هم نگهداری کرد تا به تدریج به یکدیگر عادت کنند و پس از مدتی با تهیه قفس بزرگ تر، هردوی آنان را به یک قفس منتقل نمود تا در کنار هم زندگی کنند.سازگاری یکی از عوامل بسیار مهم در تولید مثل کاسکو است. البته اگر تعداد زیادی کاسکوی نر و ماده در اختیار داشته باشید، بهتر است که انتخاب جفت را به عهده خود کاسکو بگذارید.جفت‌های سازگار شده در کنار هم می‌مانند وبه همدیگر غذا داده وبه پر آرایی یکدیگر می‌پردازند.در شرایط طبیعی معمولاً طوطی‌ها جفت خود را برای تمام طول زندگی انتخاب می‌کنند.از این رو بهتر است که پس از سازگاری طوطی‌های نر و ماده، آن‌ها را از همدیگر جدا نکنید و اجازه بدهید که در کنار هم زندگی کنند.
ساخت لانه:در این روش شما می توانید از چوب و کاه لانه ای مناسب برایشان درست کنید که آن هم اگر خوششان نیاید حاضر نیستند در آنجا تولید مثل کنند.و تصمیم می گیرند خودشان برای خودشان لانه بسازند.یعضی هاشون راحت طلب و خونسرد هستند و بعضی هاشون پرجنب و جوش و فعال هستند

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید طوطی کاسکو های نر و ماده در هنگام جفت گیری طریقه غذا دادن به جوجه های خود را امتحان می کنند و به همدیگر از دهان همدیگر غذا می دهند و می گیرند .که این غذا در معده کاسکو ذخیره می شود و توسط بزاق که حاوی ویتامین و غیره می باشد بالا می آید و در دهان جوجه خود می گذارند که جوجه هم راحتر هضم کند هم ویتامین به بدن برساند

تولید مثل:در هنگامی که طوطی کاسکو تخم گذاری می کند حالت تهاجمی می گیرد و ممکن است به افراد اطراف لا نه اش اگر احساس خطر کند حمله ور شود .هنگامی که کاسکوی ماده روی تخم ها می خوابد کاسکوی نر معمولا غذای او را تامین می کند و دهانش می گذارد معمولا ۲ تخم در هر دوره تولید مثل می گذارند و جوجه ها پس از گذشت ۳ الی ۴ هفته سر از تخم بیرون می آورند .

جوجه (کاسکو)

جدا کردن جوجه ها:به نظر من جوجه هایی که انسان می خواهد خودش دست پرورده کند باید در سنی باشند که توان گرفتن غذا را از صاحب خود داشته باشند بعد می توان جوجه را از والدین جدا کرد حداقل در ۲ ماهگی تا ۴ ماهگی در اینصورت امکان مرگ جوجه خیلی کمتر می شود و می توان جوجه را همانند انسانی که از بدو تولد از مادرش حرف یاد می گیرد تربیت کرد و هر زبانی را که می خواهید به ترتیب و با مفهوم یادش بدهید و با مفهوم از او جواب بخواهید خارق العاده است.

غذای جوجه ها توسط دست انسان: غذاهایی که برایش قابل هضم باشد مثل سرلاک بچه رنده کردن سیب و…. که با سورنگ و بهداشتی ترش با یک قاشق مربا خوری اورا تشویق به خوردن غذا بکنید.

 

کاسکو پرنده خانگی

کاسکو پرنده خانگی

محل نگهداری جوجه کاسکو:

در روزهای اولیه به مدت یک هفته تا ده روز قفس کاسکو را در جایی از منزل قرار دهید که کمترین تغییر دما و کمترین استرس را داشته باشد ، در گوشه ای از منزل که جریان باد وجود نداشته باشد و محل رفت و آمد یا نزدیک نشیمن نباشد. اگر جوجه دائما جلوی دید شما باشد ممکن است از استرس غذا نخورده و ضعیف شود. قفس را در جایی قرار دهید که پرنده از شما دور باشد ولی گاهی شما را ببیند مثلا در گوشه ای از اتاق خواب که قسمتهای دیگر منزل را ببیند.
– سعی کنید قفس کاسکو از سطح زمین کمی ارتفاع داشته باشد ( حدود یک تا یک و نیم متر )
– قفس را در جایی قرار دهید که دست کم یک سمت قفس دیوار باشد.
از نگاه کردن زیاد و نزدیک قفس نشستن و سر زدن های مکرر به جوجه کاسکو خودداری کنید اگر جوجه شما احساس امنیت نکند غذا و آب نمیخورد.
از حمام کردن پرنده در ماه اول به شدت خودداری کنید حتی اگر کاسکوی شما خیلی کثیف شده باشد.
هنگام دست زدن به قفس دستهای خود را تمیز بشویید و از اسپری یا کرمهای های خوشبو کننده استفاده نکنید.
– در طول تابستان میتوانید یک تا دو بار در هفته پرنده خود را بشویید و در زمستان کمتر و با دقت بیشتر این کار را انجام دهید.
– ظرف آب و غذای کاسکو را مرتبا تمیز بشویید تا از به وجود آمدن باکتریها جلوگیری شود.
– شبها هنگام خوابیدن تمام قفس را با پارچه بپوشانید تا پرنده شما به راحتی استراحت کند.
– از دادن پفک و چیپس و غذاهای روغنی ، شور ، ترش و تند به کاسکو خودداری کنید.
– کاسکو ها پرندگانی مقاوم هستند و معمولا بعد از یک ماه که در خانه نگهداری میشوند به ندرت دچار مریضی میشوند. در روزهای ابتدایی سعی کنید شرایطی ثابت را برای جوجه کاسکو فراهم کنید و از تغییر جای قفس یا تغییر شرایط دمایی خودداری کنید.

در روزهای ابتدایی نگهداری کاسکو از گرفتن ناخنها یا حمام کردن و ایجاد ترس و استرس برای جوجه کاسکو پرهیز کنید و سعی کنید به تغذیه او اهمیت دهید تا از نظر جسمانی کاملا به شرایط مطلوب برسد.
جوجه کاسکوها در روزهای اول که از مغازه وارد خانه شما میشوند به دلیل نامناسب بودن تغذیه ، شاید علاقه ای به خوردن سبزیجات و میوه جات نشان ندهند اما شما باید در کنار تخمه حتما از میوه و سبزی در برنامه غذایی او استفاده کنید

بیماری های کاسکو
اسهال، سرما خوردگی، بیماری های پوستی، بیماری های گوارشی، کبد چرب، قارچ، بیماری های مربوط به سو هاضمه، کمبود کلسیوم، مسمومیت ها.

دمای مناسب برای نگهداری کاسکو
دمای مناسب برای نگهداری کاسکو بین ۲۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد است بنابراین از قرار دادن کاسکو در اماکنی که دمای پایین تری دارند خودداری کنید.

اسباب بازی مناسب برای کاسکو
اسباب بازی را از فروشگاه مطمئن وبا برند اورجینال خریداری کند ، از کیفیت چوب ،رنگ و مواد به کار رفته اطمینان حاصل کنید.
کاسکو نیاز دارد تا با منقار خود با قسمت چوبی و کنفی اسباب بازی بازی کرده و آن را خرد کند در واقع این همان کاریست که کاسکو در طبیعت نیز انجام میدهد.

کاسکو پرنده خانگی

کاسکو پرنده خانگی

نکات لازم هنگام حمام کردن کاسکو

۱- از آب ولرم (نه گرم نه سرد) استفاده کنید

۲- آب را به صورت عمودی (حالت باران) روی بدن کاسکو بگیرید

۳- مواظب باشید آب داخل گوش کاسکو نرود

۳- اگر کاسکوی شما وحشی هست داخل قفس حمامش کنید و اگر رام هست بیرون از قفس حمامش کنید

۴- بعد از حمام کاسکو رو در صورت رام بودن با حوله و اگر وحشی هست با سشوار خشک کنید

۵- سشوار رو از فاصله ی نیم متر کمتر نزدیک نکید

۶- اگر از حوله استفاده می کنید کاملا کاسکو رو در داخل آن بپیچید (لینک به روش حوله پیچ کردن کاسکو)

۷- بعد از حمام به تغذیه ی کاسکو توجه کنید و گرسنه اش نگه ندارید

۸- مواظب باشید کاسکو در معرض باد یا سرما نباشد
نکته: در صورت بیماری و یا ضعف کاسکو از حمام کردن آن خودداری کنید و حتما با دامپزشک مشورت کنید

نکته: اگر کاسکو به حمام کردن تمایل ندارد آن را به زور به حمام نبرید

بهداشت قفس کاسکو

حداقل هفته ای یکبار قفس را با مواد شوینده کاملا بشوئید و کامل آب بکشید (دقت کنید به هیچ وجه مواد شوینده باقی نماند چون سمی و کشنده است).
پس از آبکشی کل قفس را با آب جوش مجددا آبکشی نمایید (استریل ساده و سریع).
هر چند ماه یک بار با مواد ضد عفونی کننده(ترجیحا مواد مخصوص قفس پرندگان) قفس را کاملا ضد عفونی کنید.
قفس را بطور مداوم وارسی کنید ،اگر دچار زنگ زدگی ،رنگ رفتگی و… شده بود در صورت رفع اشکال آنرا رفع ودر غیر اینصورت سریعا آنرا تعویض کنید.
هیچگاه اجازه ندهید قفس به مدت طولانی در معرض آلودگی ویا مدفوع پرنده بماند.
قسمتهای زاویه دار ویا کنج ها را با دقت بیشتر بررسی کنید چون این نقاط باکتری پذیر ترند.

بهداشت ظروف کاسکو

ظروف آبخوری و غذاخوری را باید بصورت مداوم وروزانه(در صورت نیاز چندین بار در روز)کاملا شسته و خشک کنید(دقت کنید نمناک بودن ظرف غذا باعث تولید باکتری میشود).

دقت کنید بقایای غذاها (مخصوصا غذاهای تر) در ظروف نماند که باعث بو گرفتن وجذب باکتری میشود.

با رعایت تمام نکات فوق ،باز هم ظروف غذا خوری(مخصوصا ظروف پلاستیکی) بعد از مدتی آلوده میشوند پس با وجود ظاهر سالم و تمییز آنها باید هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کنید.

باز هم تاکید میکنم بهتر است برای آبخوری از لیوان شیشه ای استفاده کنید.

بهداشت زیره قفس

چون زیره قفس بطور مداوم با مدفوع و باقی نخالات آلوده میشود باید حتما روزانه تمییز شود که به ۲ روش زیر قابل انجام است:

۱- استفاده از روزنامه برای پوشش کف آن و تعویض روزنامه در هنگام آلودگی ویا تجمع فضولات.

۲- استفاده از خاک مخصوص برای پوشش کف.این گزینه بهترین حالت ممکن میباشد که بجز هزینه آن تماما حسن میباشد.که میتوانید در مدت های مشخص خاک را تعویض کنید.مزایای ای روش این است که خاک سریعا نم و فضولات را جذب کرده و علاوه بر جلوگیری از آلودگی از انتشار بو هم جلوگیری میکند.دقت کنید فقط از خاکهای مخصوص اینکار استفاده کرد.(البته خود بنده با ماسه ساحل یا ماسه بادی شسته وتمیز هم اینکار را انجام دادم که کاملا مناسب است).

دقت کنید بعضا از خاک اره هم بعنوان گزینه مناسب یاد میکنند ولی به هیچ وجه از خاک اره استفاده نکنید چون خود خاک اره در مجاورت با رطوبت باکتری تولید میکند و بو میگیرد .

بجز موارد گفته شده باقی وسایل مورد استفاده کاسکو هم باید بطور مداوم تمییز ویا تعویض شوند بعنوان مثال میله نشیمن کاسکو چون از جنس چوب است خیلی نباید شسته شود (البته در مدت مصرف باید مداوم آنرا بشویید وخوب خشک کنید) و باید در مدت های معین آنرا تعویض نمائید.


x بستن تبلیغات