درمان خشکی پوست در پاییز

درمان خشکی پوست در پاییز

درمان خشکی پوست در پاییز

درمان خشکی پوست در پاییز

براي جلوگيري از بروز چين و چروک پوست که از عوارض خشکي آن است، بهتر است با روشهاي علمي مراقبت از پوست خشک و خشکي پوست آشنا شويم.

با بروز سرما و استفاده از وسایل گرمازا، رطوبت پوست کاهش پیدا میکند و نهایتاً به خشکی،خارش و ترک خوردن پوست میانجامد. این مسئله به خصوص در افرادی که زمینه آلرژی دارند شایعتر است، یعنی اگر فردی زمینهای از آسم تنفسی یا دینیت آلرژیک داشته باشد، در این صورت بیشتر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود.

خشکی پوست در قسمتهای مختلفی از بدن مثل دستها، پاها، ساق پا و شکم دیده میشود. خشکی پوست که میتواند به علت وراثت، افزایش سن و بیماریها رخ دهد، در فصل زمستان بدتر میشود. پوست شما به رطوبت کافی نیاز دارد تا نرم و صاف باقی بماند.

علل اصلی خشکی پوست عبارتند از:

۱- آب و هوا

۲- وسایل تهویه هوا و گرماده

۳- حمام کردن با آب داغ

۴- نور خورشید

۵- درماتیت آتوپیک

۶- اختلالات تیروئید

۷- پسوریازیس
چند نکته در رابطه با درمان خشکی پوست :

۱- درمان خشکی پوست با مراقبت روزانه از پوست بطور کامل و صادقانه شروع می شود. روزانه ۲ بار صبح و عصر پوست خود را تمییز و مرطوب کنید .

۲- رطوبت پوست خود را با استفاده از مرطوب کنندههای طبیعی و گیاهی افزایش دهید مثل روغنهای بدون رنگ ماهی یا کوسه و هم چنین گلیسیرین .

درمان خشکی پوست در پاییز

راههای مراقبت از پوست خشک شما

۱) برای شستشوی پوست خشک از آب تصفیه نشده استفاده نکنید. هرگز با آب داغ پوست خود را نشویید.

۲) برای حفظ شادابی و تازگی پوست صورت خود از آب معدنی استفاده کنید. از کیسه حمام یا لیف خشک و زبر استفاده نکنید.

۳) پوست خشک نیاز به مراقبت کامل دارد. تمیز کردن ملایم، ماساژ منظم و استفاده از کرم چربکننده و مرطوب کننده لازم است. کرم مرطوبکننده، مقدار آب سطح خارجی پوست را افزایش میدهد، در نتیجه نرم و مرطوب به نظر میآید.

۴) برای شستشو از صابونهای ملایم با PH طبیعی استفاده کنید. هیچ وقت صابون هایی را که صرفا تبلیغاتی است و برای پوست مناسب نیست، بهکار نبرید.

۵) بعد از شستن پوست، با کرم بچه آن را چرب کنید. قبل از خواب، هر شب پوست صورت خود را با کرم مخصوص ماساژ دهید. دراطراف چشم که خطوط ریز زیادی دارد و خیلی زود چروک میشود، مقدار بیشتری از این کرم تقویتکننده بمالید.

۶) از مصرف صابون هایی که شدیدا قلیایی هستند و یا مواد پاککنندهای که دارای مقادیر زیادی مواد خشک کننده و قلیایی هستند، خودداری کنید.

۷) پوست خود را با آب مرطوب کنید، سپس یک لایه نازک از یک مرطوب کننده روی پوست خود بمالید تا از اثر هوا به پوست جلوگیری کند و خشکی پوست را از بین ببرد و دوباره آن را نرم کند.

درمان خشکی پوست در پاییز

** از روغن زیتون غافل نشوید

روغن زیتون از مفید ترین روغنهایی است که استفاده از آن مانع خروج رطوبت از سطح پوست شده از پیشرفت خشکی پوست جلوگیری میکند.

کمبود پروتئینها ، ویتامین C، کمبود روی، ویتامین A، و کمبود ویتامین B6 ، E ، B1 موجب ایجاد خشکی پوست میشود.

مصرف متعادل انواع گوشت و فرآوردههای شیری و تخم مرغ و ماهی، انواع مرکبات و خصوصاً انواع توت، کدو حلوایی ، هویج و گوجه فرنگی به حفظ رطوبت پوست کمک میکند.

مصرف جوانه گندم و سبوس برنج و نخود فرنگی نیز موجب تامین ویتامینB1 و جلوگیری از خشکی پوست میشود.

درمان خشکی پوست در پاییز

درمان خشکی پوست در پاییز