تقویم حوادث خونین حج در دوران آل سعود

تقویم حوادث خونین حج در دوران آل سعود

 هر ساله با آغاز ماه ذی‌الحجه زائرین کعبه برای انجام فریضه تمتع راهی مکه می‌شوند، حج عطیّه بزرگ الهی و حاجیان مهمانان ویژه درگاه خداوندند چراکه حج، از شکوهمندترین شعائر دین و از فرائض بزرگ اسلام است.
وقتی این تجمع انسانی عظیم صورت می گیرد همواره از کشور میزبان انتظار میرود تا در صدد تامین امنیت زائرین برآید

وجود اتفاقات مرگبار متعدد در مراسم حج تمتع و کشته شدن هزاران نفر در این مراسم کفایت و توانایی مقامات آل سعود در اداره یکی از بزرگترین تجمع های مسلمانان را با تردید مواجه کرده است.

آنچه در پی می آید مروری است بر بزرگترین حوادث خونین در موسم حج، در دوران تسلط خاندان سعودی بر حرمین شریفین

تصاویر جدید از حادثه منا

حوادث خونین حج

تقویم حوادث خونین حج در دوران آل سعود
۱۹۷۵ م.  (یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۵۴ ش. ــ ۱۱ ذوالحجّه ۱۳۹۵ ق.) : هنگام بیتوته در منا، آتش‌سوزی بزرگی رخ داد و حدود ۷۰ درصد کل خیمه‌های منا در آتش سوخت و بسیاری از زائران آفریقایی در آتش سوختند. تعداد کشته های این حادثه به ۲۰۰ حاجی بالغ گردید.

 ۱۹۸۷ م.  (جمعه ۹ مرداد ۱۳۶۶ ش. ــ ۶ ذوالحجّه ۱۴۰۷ ق.) : حمله نیروهای نظامی آل سعود به راهپیمایی آرام برائت از مشرکین، به شهادت ۳۲۵ زائر و مجروحیت بیش از ۶۰۰ نفر دیگر منجر شد.

۱۹۹۰ م.  (۱۴۱۰ ق.) : بر اثر ازدحام جمعیت در تونل منتهی به مسجد الحرام و افتادن حجاج زیر دست و پای دیگران ۱۴۲۶ نفر کشته شدند.

۱۹۹۴ م.  (۱۴۱۴ ق.) : به علت ازدحامی که به هنگام خروجِ حجّاج از منا بر روی پل جمرات روی داد، ۲۷۰ زائر بی گناه جان خود را از دست دادند.

۱۹۹۷ م. (۱۴۱۷ ق.) : در آتش سوزی گسترده ای که در منا به وقوع پیوست ۳۴۰ حاجی جان باختند و ۱۵۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

۱۹۹۸ م. (۱۴۱۸ ق.) : در حادثه ای مشابه چهار سال پیش در جمرات، ۱۱۸ تن از حجّاج بیت الله الحرام جان باختند

۲۰۰۱ م. (۱۴۲۱ ق.) : در حادثه منطقه جمرات، ۳۵ حاجی جان باختند.

۲۰۰۳ م. (۱۴۲۳ ق.) : در رمی جمرات، ۱۴ زائر کشته شدند.

۲۰۰۴ م. (دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۸۲ ــ ۱۰ ذوالحجه ۱۴۲۴ ق.) : در روز عید قربان، ازدحام و سقوط زائران از پل جمرات، به وفات ۲۵۰ حاجی و مجروح شدن دهها نفر دیگر انجامید.

۲۰۰۶ م. (۱۴۲۶ ق.) : بر اثر ازدحام جمعیت در ورودی شرقی پل رمی جمرات در منا ۳۶۴ نفر کشته و ۲۸۹ نفر زخمی شدند.

۲۰۰۶ م. (۱۴۲۶ ق.) : در اثر فرو ریختن ساختمان یک هتل هشت طبقه در مکه مکرمه ۷۶ نفر از زایران که همگی از حجاج آسیایی بودند، جان خود را از دست دادند. ساختمان این هتل در زمان ریزش بیش از ۴۰ سال قدمت داشته و برای اسکان زایران محل مناسبی نبود، این در حالی بود که ریزش هتل زمانی اتفاق افتاد که بیشتر زایران در محل حاضر نبودند، در غیر این صورت تلفات این اتفاق بسیار بیش از این ارقام می شد.

۲۰۱۵ م. (جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ش. ــ ۲۷ ذوالقعده ۱۴۳۶) : یک جرثقیل بزرگ در داخل مسجد الحرام سقوط کرد که به کشته شدن ۱۰۸ نفر و مجروحیت ۲۳۸ تن از حجاج منجر شد.

۲۰۱۵ م. (پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ ش. ــ ۱۰ ذوالحجه ۱۴۳۶) : مسدود کردن راه منتهی به جمرات در روز عید قربان، موجب ازدحام جمعیت و کشته و زخمی شدن بیش از ۲۰۰۰ زائز بیت الله الحرام شد.

تقویم حوادث خونین حج در دوران آل سعود


ولی حاکمان آل سعود پس از این حوادث سعی داشته و دارند که بی کفایتی خود در تکرار این حوادث را انکار نموده، علت اصلی آن را بی توجهی زائران به آموزشها و دستورات اعلام کنند. یا درباره حادثه جرثقیل، ضمن انداختن تقصیر حادثه بر گردن شرکت پیمانکار، تلاش کردند که با دادن مبالغ سنگین به خانواده قربانیان، آنان را ساکت نمایند.

شاید تنها راه حل نجات از این بحران، تأسیس شورایی متشکل از کشورهای اسلامی برای اداره حرمین شریفین باشد؛ تا برای همیشه دست آل سعود و دیگر حاکمان سودجو از این اماکن مقدس کوتاه گردد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص ضرورت واکنش کشورهای اسلامی به این حادثه، گفت: این موضوع به طور حتم نیازمند بررسی های بیشتری است، ولی مسئولیت مدیریت حج از وضعیت فعلی که عربستان به تنهایی با اشتباهات متعدد مسئولیت را بر عهده گرفته باید خارج شود.

تقویم حوادث خونین حج در دوران آل سعود

مقصر اصلی فاجعه منا

گزارش تصویری از حادثه منا(مکه)

تصاویر جدید از حادثه منا

اسامی کشته شدگان ایرانی در منا