روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش های درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند,اضطراب، دیابت، پرکاری تیروئید و یائسگی از علل اصلی عرق کردن زیاد در افراد هستند.

مهم نیست چند ساعت از حمام کردن‌تان گذشته باشد؛ برای شمایی که با مشکل تعریق بیش از اندازه روبه‌رو هستید، چندین بار دوش گرفتن در روز و استفاده از انواع ضدعرق‌ها و اسپری‌ها بی‌فایده است.

تعریق بیش از اندازه نه‌تنها می‌تواند لباس‌های‌تان را خیس و بدحالت جلوه دهد بلکه ممکن است شما را از روبه‌رو شدن با دیگران بترساند و به سدی در ارتباطات‌تان تبدیل شود.

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

مشکل تعریق بیش از حد بیشتر در میان جوانان و نوجوانان زیر ۳۰ سال دیده می‌شود و دختران هم بیشتر از پسران با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. اما در افراد مسن مشکل تعریق بیش از اندازه را کمتر می‌بینیم مگر اینکه این تعریق منشأ دیابتی داشته باشد.

چرا زیاد عرق می‌ریزید؟

تعریق کف دست یا بقیه نقاط بدن به طور کلی معلول است نه علت. به بیان دیگر تعریق، یک علامت است و نه یک مرض. درست مانند سردرد که ممکن است در اثر بی‌خوابی ایجاد شود، نمره عینک در آن دخیل باشد، در اثر سینوزیت ایجاد شود یا حتی در نتیجه تومور مغزی باشد.

در اینجا هم سردرد یک معلول و نشانه بیماری است. تعریق زیاد دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد و به تبع آن، درمان‌های دارویی متفاوتی هم دارد. تنها با شناختن علت است که می‌توان این مشکل را حل کرد.

مضطربید؟

شایع‌ترین دلیل تعریق بیش از حد، نوروز(nevrose) اضطرابی است که ویژه افراد مضطرب است. این افراد برای عرق ریختن نه به هوای گرم و آفتاب بلکه به یک عامل استرس‌زا نیاز دارند.

تیروئیدتان پرکار است؟

یکی دیگر از عللی که سبب تعریق بیش ازحد می‌شود پرکاری غده تیروئید و افزایش متابولیسم بدن به هر علتی است که می‌تواند سبب فعال شدن غدد عرق در هر ناحیه از بدن شود.

سوخت و سازتان زیاد است؟

هر نوع هایپرمتابولیسم یا افزایش سوخت و ساز بدن می‌تواند سبب این تعریق شود. افرادی که سوخت و سازشان بالاست حتی در سرمای زمستان هم بیشتر از آدم‌های دیگر عرق می‌ریزند.

دیابت دارید؟

دیابت یکی دیگر از عواملی است که سبب تعریق زیاد بدن به طور عمومی یا در نقاطی خاص مثل کف دست، زیر بغل، کف پا و. . . می‌شود.

از حال می‌روید؟

افرادی که از تعریق زیاد رنج می‌برند باید دائم آب بخورند تا بدن آنها با کم‌آبی مواجه نشود.

اگر این مشکل مقارن با تابستان شود و تعریق هم از نوع حاد باشد، ممکن است دردسرهای زیادی برای بیمار ایجاد کند و شایدپزشک حتی مجبور به تزریق سرم برای فرد شود.
عرق‌تان گرم است؟

در پرکاری تیروئید،عرق بیمار گرم است و فرد مبتلا به دلیل لاغری و کاهش وزن با وجود پرخوری، لرزش انگشتان دست، تندی ضربان قلب و نبض به پزشک مراجعه می‌کند. درکل می‌توان گفت در تعریق‌های ناشی از پرکاری تیروئید، کف دست فرد اغلب مرطوب و گرم است.

عرق‌تان سرد است؟

در نوروز اضطرابی، اوضاع کمی متفاوت است. افرادی که استرس‌پذیر هستند، ممکن است در حالت‌های هیجانی، در اثر تحریک‌پذیری عصبی و استرس، کف دستشان مرطوب شود که بیشتر جنبه عصبی دارد. این افراد عرق سرد دارند یعنی در مواقع استرس و اضطراب، کف دست آنها سرد و مرطوب می‌شود.

سرتان عرق می‌کند؟

تعریق ناشی از دیابت نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد. دیابتی‌ها از نوعی تعریق رنج می‌برند که بیشتر بالاتنه یعنی تنه و سر و صورت را درگیر می‌کند و هرگز در پای این افراد چنین تعریقی دیده نمی‌شود.

دست‌تان عرق می‌کند؟

در افراد استرس‌پذیر جوان، تعریق بیشتر در کف دست، زیر بغل و به صورت پراکنده دیده می‌شود. زمانی که این افراد دچار اضطراب می‌شوند، فورا زیر بغل یا کف دست‌های‌شان از عرق خیس می‌شود.

مدام عرق می‌ریزید؟

نوعی تعریق شدید دائمی نیز وجود دارد که معمولا به دلیل فعالیت بیش از حد غدد عرق بدن است. در مواقع حاد آنقدر کف دست بیمار عرق می‌کند که در مدتی که در اتاق انتظار نشسته مجبور می‌شود به دفعات به دستشویی برود و دستش را خشک کند. البته این حالت‌های شدید، نادر و کمیاب است و به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

باید کدام بیماری را درمان کنید؟

از آنجا که تعریق بیش از حد، منشأهای متفاوتی دارد درمان آن نیز باید با توجه به علت این بیماری باشد. دکتر بیتا پاک‌طینت، متخصص پوست و مو می‌گوید:

«در زن یائسه از هورمون درمانی، در حساسیت به دارو از جایگزینی دارو و در تیروئید از داروهای درمان این بیماری استفاده می‌شود.

اگر هم افزایش تعریق ناشی از استرس باشد، حتما مشاوره اعصاب و روان ضروری است و بیمار باید به این پزشکان ارجاع داده شود چون کنترل استرس و اضطراب بحثی تخصصی است و باید به دست متخصص درمان شود. »
باید لیزردرمانی کنید؟
لیزردرمانی هم یکی از تدابیر درمانی است که در بعضی موارد می‌تواند موثر باشد ولی درست مانند هر تکنولوژی دیگری، مشکلاتی ممکن است ایجاد کند. دکتر جزایری می‌گوید:

« لیزر، اشعه‌ای است که به پوست وارد می‌شود پس باید در این کار از دستگاه مناسب این کار استفاده شود و لیزر هم توسط افرادی خبره و کارشناس این کار و با طول موج مشخص استفاده شود تا عوارضی برای فرد ایجاد نکند. »

تعریق با رژیم درمان می‌شود؟

دکتر پاک‌طینت می‌گوید:«داروهای آنتی‌کولینرژیک را می‌توان به صورت خوراکی و سیستمیک نیز مصرف کرد اما عوارض دارد.

مصرف این داروهای خوراکی علاوه بر عملکرد اعصاب خودکار، می‌تواند بر تمام بدن از جمله دستگاه گوارش، مجاری ادرار، چشم و. . . تاثیر بگذارد؛ مثلا می‌تواند روی چشم هم تاثیر بگذارد و تغییر و تاری دید ایجاد کند.

مثانه و ادرار هم ممکن است در اثر این داروها دچار مشکل شوند. یبوست هم یکی دیگر از تبعات مصرف خوراکی این داروهای آنتی‌کولینرژیک است. پس استفاده از این داروها هم عوارض دارد و همیشه نمی‌توان از آن استفاده کرد.

برخی داروها هم وجود دارند که مسدودکننده کانال کلسیم هستند و می‌توانند نقشی موثر در کاهش میزان تعریق داشته باشند ولی این مورد هم عوارض دارد و چندان توصیه نمی‌شود. »

درمان موضعی هم دارد؟

بخشی از درمان‌ها به کنترل تحریک سیستم عصبی به صورت موضعی مربوط می‌شود. دکتر پاک‌طینت می‌گوید:«در درمان‌های آنتی‌کولینرژیک موضعی، نقاطی از بدن مثل کف دست، پا یا زیر بغل که سیستم‌های عصبی خودکار، ترشح غدد را کنترل می‌کنند مورد توجه است.

(آنتی‌کولینرژیک به مواد یا داروهایی گفته می‌شود که مانع تاثیر استیل کولین حاصل از اعصاب خودکار بر غدد عرق می‌شوند . )» این متخصص معتقد است در این درمان موضعی از ترکیبات و محلول‌هایی موضعی مثل ترکیبات آلومینیوم، پرمنگنات پتاسیم، اسیدبوریک و. . .

استفاده می‌شود که می‌توان ‌‌‌آن را به صورت پانسمان شب‌ها روی کف دست گذاشت تا هم جایی را کثیف نکند و هم به مدت چند ساعت روی دست بماند.

به مرور زمان دفعات استفاده از این داروی موضعی،کم می‌شود به عنوان مثال اول این ترکیبات را هر شب باید استفاده کنند بعد یک شب در میان می‌شود و بعد هم به هفته‌ای یک شب می‌رسد. البته از نظر او این درمان اساسی نیست و فقط کنترل‌کننده علائم محسوب می‌شود؛ یعنی اعصاب خودکار به صورت موقت غیرفعال می‌شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند

روش درمان بیماری هایی که باعث عرق کردن زیاد می شوند