اظهارات تاسف برانگیز لیلا حاتمی در جشن واره برلین

اظهارات تاسف برانگیز لیلا حاتمی در جشن واره برلین

لیلا حاتمی در جشن واره برلین

لیلا حاتمی در جشن واره برلین

لیلا حاتمی در جشن واره برلین

لیلا حاتمی در نشست قبل از اکران فیلم خوک(مانی حقیقی) اشتباه بزرگی مرتکب شد و گفت:

“مایلم از این فرصت استفاده کنم تا خشم و اندوه عمیق خودم را نسبت به نحوه «برخورد» با تظاهرکنندگان اخیر در ایران را نشان بدهم و این شرم‌آور است که در کشور من، مردم فقط «به بهای» جان خود می‌توانند اعتراض کنند. برای اولین بار هست که من می خواهم در مسائل سیاسی دخالت و اظهارنظر کنم. “

البته این اظهار نظر با اشتباهات متعدد گرامری و معنایی همراه بود و ایشان در ادای درست بسیاری از واژگان دچار مشکل شدند، اما در مقابل اشتباه محتوایی و بُعد سیاسی اظهارنظر ایشان، شاید چندان فاجعه عمیقی نباشد.

گفتمان خانم حاتمی برآمده از فعالیت در عرصه سینماست. مخاطبان سینمای ایران در بهترین حالت و در استقبال از آثاری مثل نهنگ عنبر شامل ۳ درصد جمعیت ایران می شود. پس گفتمان سینمای ایران و وابستگان به هنر سینما در ایران از ۳ درصد تجاوز نمی‌کند. سینماگران که در کنفرانس های بین‌المللی فراتر از آگاهی فردی‌شان اظهار نظر می‌کنند بهتر نیست در وهله نخست میزان مخاطبان سینمای ایران را افزایش دهند و پس از ارتقا مخاطبانشان، ارتقا سطح سینمای ایران و حل معضلاتی که فراگیر شده است، پس از مطالعه و کسب آگاهی در زمینه‌های سیاسی اظهار نظر کنند؟

خبرنگاران حاضر در جشنواره فیلم برلین تصوری که از سینماگران ایرانی دارند در اندازه سینماگران اروپایی و آمریکایی است. اگر سینماگر ایرانی متوسط سواد و آگاهی سینماگران غربی را داشت، حداقل سینمای ایران را از این وضعیت ۳ درصدی (میزان مخاطبان) نجات می‌داد. در چنین وضعیتی توصیه آگاهانه به سینماگران هیجان‌زده‌ای که در تمام عرصه‌ها اظهار نظر می‌کنند این است که در ابتدا مخاطبانشان را افزایش دهند و این جمله مترادف با این مفهوم است که آگاهی و سواد سینمایی خود را افزایش دهند.

آیا لازم بود با یک تسط نیم و بند فراموش شده، ایشان خودشان (و سپس مردم کشورشان) را به زحمت بیندازند و با کلی اغلاط گرامری و معنایی سعی کنند دروغی فرامتنی را در یک جشنواره خارجی به بیگانگان عرضه کنند؟ فرض کنیم که ایشان در مورد آشوبگران و دراویش قاتل، خشمگین و اندوهگین هستند. چرا یکبار پیش خودشان این گزاره را مطرح نمی‌کنند اگر روند اغتشاشات ادامه پیدا می‌کرد، امنیتی خاص و منحصر به فرد در کشور ایران (در میان خاورمیانه پر آشوب) فراهم نمی‌شد که ایشان بتوانند در آثار سینمایی حضور پیدا کنند و به جشنواره برلین بروند و هنرشان را در یک سطح بین‌المللی عرضه کنند. در واقع برخورد با آشوبگران ضامن فعالیت خانم حاتمی و همکارانش است و تشکیک و تردید ایجاد کردن در این زمینه نشان می‌دهد ایشان درک اولیه برای اظهار نظر سیاسی را هم دارا نیستند. چون زمانی که عبارات خشم و اندوه «عمیق» را به کار می‌برند نباید لبخند بزنند.

لیلا حاتمی جشن واره برلین

لیلا حاتمی جشن واره برلین

اظهارات تاسف برانگیز لیلا حاتمی در جشن واره برلین

نتیجه گیری روزنامه کیهان از حرف‌های حاتمی این‌گونه است: «این اظهارات بار دیگر نشان داد چگونه جریان خاصی از هنرپیشگان ایرانی با حمایت و دامن زدن به قانون‌شکنی‌ها و خشونت‌های خیابانی در خدمت داعشی‌های وطنی قرار می‌گیرند. این جریان در اغتشاشات دی‌ماه سال جاری با چشم بستن بر جنایات خشونت‌طلبان از جمله حمله به پایگاه‌های نظامی و به قتل رساندن برخی هموطنان‌مان نظیر چند کودک و نوجوان؛ سعی کرد آشوبگران را معترض بنامد و حاشیه امنی برای اقدامات‌شان ایجاد کند. اکنون نیز در حمایت از به آتش کشیدن و حمله به مال و جان مردم توسط فرقه‌ای خاص یک بار دیگر وارد میدان شده تا پایگاه تبلیغاتی برای تداوم ناامنی و شیوع خشونت‌های آنان ایجاد کند. لیلا حاتمی پیش‌تر با بازی در فیلم‌های سیاه‌نمای داخلی توجه برخی سفارت‌خانه‌های خارجی از جمله سفارت فرانسه را نیز به خود جلب کرده بود.»

لیلا حاتمی در جشن واره برلین

لیلا حاتمی در جشن واره برلین