همه آنچه شما باید درباره نگهداری از لاک‌پشت گوش‌قرمز بدانید

همه آنچه شما باید درباره نگهداری از لاک‌پشت گوش‌قرمز بدانید

لاک‌پشت گوش‌قرمز به دلیل ظاهر دوست داشتنی وآرام،مهم ترین خزنده در ارتباط با انسان است و در کشور ما نیز در آکواریوم فروشی ها به آسانی یافت می شود.ا.اما کمتر کسی نکات لازم و مهم را درباره ی این لاکپشت ها می داند.در این متن کوشش بر این است که نکات لازم در این باره را به شما ارائه دهیم.

لاک‌پشت گوش‌قرمز

لاک‌پشت گوش‌قرمز

معرفی لاک‌پشت گوش‌قرمز

لاک‌پشت گوش‌قرمز  نوعی لاک‌پشت آب شیرین بومی جنوب ایالات متحده آمریکا و شمال مکزیک است. این لاک‌پشت در بیش از ۳۰ کشور دنیا به‌عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. رهاسازی این حیوانات در طبیعت باعث آثار زیانباری بر زیستگاه‌های غیر بومی از جمله رقابت با لاک‌پشت‌های بومی و انتقال انگل‌هایی که خود به آن‌ها مقاومت دارد به لاک‌پشتهای بومی و تأثیر مخرب بر بی‌مهرگان و گیاهان تالاب‌ها شده است. از همین رو اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست لاک‌پشت گوش‌قرمز را در فهرست بدترین ۱۰۰ گونه مهاجم دنیا قرار داده‌است.طول ماده این حیوان به ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و نر آن به ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر هم می‌رسد. وجه تمایز این حیوان لکه قرمز مشخص در پشت چشم و در دو طرف صورت آن می‌باشد.

لاک‌پشت گوش‌قرمز

لاک‌پشت گوش‌قرمز

نکات قبل از خرید لاک‌پشت گوش‌قرمز
هیچ گاه پیش از مطالعه هیچ حیوان خانگی را خریداری نکنید!لاک پشت گوش قرمز برخلاف ظاهر آرامش،بسیار خطرناک است.همین طور چون در سنین نوزادی به فروش می رسد،اغلب مردم فکر می کنند همواره در این اندازه خواهد بود.به دلیل شرایط نامناسب نگهداری این جاندار در کشور،معمولا” لاکپشت ها خواهند مرد؛اما اگر به سن بلوغ برسند،توانایی نگهداری آن را از دست می دهند و آن را در محیط های نامناسب رها می کنند.با ورود این جاندار به اکوسیستم کشور،این جانداران در صدد غلبه بر لاکپشت های دیگر (همچون لاکپشت برکه ای خزری) در می آیند که متأسفانه این ام موجب شده است که این از لاکپشت ها در ایران در خطر انقراض باشند.

الف)انگیزه ی شما از خرید این لاکپشت چیست؟:در خارج از کشور به حیوانات خانگی معمولا” به عنوان یک “عضو خانواده” نگریسته می شود؛در حالی که در ایران به حیوانات خانگی به عنوان یک “وسیله ی سرگرمی” نگریسته می شود که ناشی از فرهنگ متفاوت کشور هاست.حال اگر انگیزه ی شما،خرید یک لاکپشت برای سرگرمی باشد،بهتر است از تصمیم خود منصرف شوید.
اگر می خواهید لاکپشت را برای کودک خود بخرید،باز هم منصرف شوید چرا که این لاکپشت ناقل باکتری های بیماری “سالمونلا” است. این باکتری عمدتا” باعث گاسترو آنتریت در انسان با علائمی مثل تب،تهوع، درد شکم و اسهال می شود.کودکان و افراد سالمند و کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بسیار مستعد به عفونت خطرناک سالمونلایی با عوارض شدیدی همچون مننژیت (تورم پرده های مغز) هستند.با افزایش علاقه مردم کشورمان به نگهداری از لاک پشت ها ، باید به شدت مراقب این بیماری بویژه در کودکان باشیم.
موارد بسیاری نیز گزارش شده است که لاکپشت گوش قرمز اقدام به گاز گرفتن انسان می کند.بنا بر این عدم رعایت اصول لازم باعث رخداد های بدی خواهد شد.
ب)از کجا بخرید؟:این لاکپشت باید از آکواریوم فروشی های معتبر خریداری شود تا احتمال بیماری لاکپشت بسیار پایین بیاید.باید تمامی ابراز لازم برای نگهداری لاکپشت را از جمله تانک آب،دستگاه ف-*ل*-ت-*راسیون آب و…مهیا کنید.

 نکات هنگام خرید لاک‌پشت گوش‌قرمز

به ویژگی های یک لاکپشت گوش قرمز سالم توجه کنید:
۱-وجود نوار قرمز رنگ در طرفین سر.

۲-دارای شکم زرد رنگ با لکه های سیاه و لاک کاملا” سالم و سبز رنگ با لكه ها و راه های سياه بدون هر لکه ی اضافی یا شکستگی.

به زیر و روی کاسه (لاک) سالم این لاکپشت توجه کنید.

۳-چشمان کاملا” سیاه.

۴- عدم وجود چین خوردگی پوست لاکپشت هنگام رفتن به درون کاسه.(وجود این چین خوردگی ها نشان دهنده ی چاقی لاکپشت گوش قرمز است.

لاک‌پشت گوش‌قرمز

لاک‌پشت گوش‌قرمز

رژیم غذای لاک‌پشت گوش‌قرمز

اما این لاکپشت ها از ماهیان کوچک، حلزون ها ، لارو حشرات، میگو ها و کرم ها هم تغذیه می کنند که البته بهتر هست به صورت کنترل شده بهشون داده بشه.
خرچنگ ها و ماهی قرمز رو هم سعی کنید کلاً حذف کنید چون ممکنه بهشون صدمه بزنه.

لیست غذاهای لازم و سودمند (شامل سبزیجات و گیاهان) :
این غذا های در حقیقت غذای اصلی و روزانه لاکپشت ما رو تشکیل میدهند که از لحاظ ارزش غذایی بالاترین جایگاه رو دارند.
۱- برگ های گیاه قاصدک
۲- برگ کاهو
۳- برگ کاهوی قرمز
۴- برگ های شلغم

لاک‌پشت گوش‌قرمز

لاک‌پشت گوش‌قرمز

تعیین جنسیت لاک‌پشت گوش‌قرمز
۱ – لاکپشت های ماده این گونه دارای دم کوتاه و لاغر و ناخن های کوتاه هستند .
لاکپشت های نر دارای دم بلند و چاق و ناخن های بلند ( به خصوص ناخن های دست ) هستند .
بر طبق برخی گزارشات ، زمانی که درازای لاک لاکپشت به ۴ تا ۵ اینچ رسید می توان با بررسی اندازه ناخن ها به جنسیتش پی برد .
۲ – یکی از راه های مهم تعیین جنسیت بررسی محل قرار گیری کلوآک است .
اول باید بگویم که کلوآک که در واقع منفذ تناسلی در لاکپشت های نر ( و شاید بتوان گفت در بیشتر گونه ها ) ، کلوآک به نوک ( نوک تیز ) دم نزدیکتر است تا به بدن .
اما در لاکپشت گوش قرمز یا Red eared ماده ، کلوآک به بدن ( یا لاک ) نزدیک تر است تا نوک دم.
با شکل های زیر آنچه گفتم را به سادگی خواهید دید (در مورد مقایسه ناخن ها و کلوآک در نر و ماده در سن ۳ سالگی)
۳ – لاکپشت های ماده این گونه پیکر ( جثه ) بزرگ تری نسبت به نمونه های نر دارند .
۴ – معمولا سطح زیرین بدن لاکپشت های نر صاف یا کمی فرو رفته است و در عوض زیر شکم لاکپشت های ماده بالغ معمولا کمی برآمده است .
۵ – لاکپشت های نر معمولا رنگ تیره تری دارند .
۶ – از نقطه نظر رفتاری ، لاکپشت های نر شرور ترند .

بیماری ها لاک‌پشت گوش‌قرمز

الف)چگونگی جلوگیری از بیماری:بیشتر بیماری ها به علّت کیفیت پایین آب و نبودن نور لازم (لامپ UVB،لامپ هالوژنی و یا حد اقل دو لامپ مهتابی) برای گرفتن حمام آفتاب و یا یک تغذیه ی نامناسب (فقدان ویتامین D و یا کلسیم) هستند.

ب)چه زمانی شما باید به بیماری گمان ببرید؟(علائم بیماری):

۱٫چشمان متورّم؛لاکپشت چشمانش را بسته نگه می دارد.
۲٫از غذا خوردن سر باز می زند.
۳٫حرکت عادی اش را تغییر میدهد.
۴٫تنفس غیر عادی یا عطسه زدن.
۵٫رنگ رفتگی یا سفیدی سنگ کاسه (لاک).