اشنای با درهٔ سیلیکون

اشنای با درهٔ سیلیکون

تولد دره سیلیکون
آنچه سرنوشت این منطقه کشاورزی و خوش آب و هوا را تغییر داد، همجواری با دانشگاه استنفورد بود، دانشگاهی که در سال ۱۸۹۱ توسط (LELAND STANFORD) تاسیس شده بود و امروز یکی از بهترین دانشگاههای آمــریکا به شمار می رود. برخی استادان و دانش آموختگان این دانشگاه عامل تغییر سرنوشت این منطقه و تبدیل آن به یکی از مهمترین مراکز صنعتی و اقتصادی جهان بودند.

دره سیلیکون امروز مرکز اقتصاد اینترنت و یک منطقه فناوری برتر است که توسعه فناوری اطلاعات وارتبـاطات از آنجا شروع و عرضه می شود. محل تولد دره سیلیکـون را گاراژی می دانند که در دهه ۱۹۳۰ دو دانشجوی مهندسی دانش آموخته دانشگاه استنفورد یعنی دیوید هیولت و ویلیام پکارد فعالیت کاری خود را از آنجا آغاز کردند. این گاراژ در خانه شماره ۳۶۷ خیابان آدیسون شهر پالوآلتو کالیفرنیا واقع بود.

درهٔ سیلیکون

درهٔ سیلیکون

اشنای با درهٔ سیلیکون

مراکز علمی و پژوهشی در قلب دره سیلیکون مشغول فعالیت هستند. دانشگاه کالیفرنیا با در اختیار داشتن ۳۵ جایزه نوبل و موسسه تکنولوژی استنفورد و کالیفرنیا با ۱۷ جایزه نوبل ازجمله مهم‌ترین مراکز علمی این منطقه به شمار می‌روند. بیش از ۱۴ عنصر جدول تناوبی در دانشگاه برکلی کشف شده‌اند. اما نه مدارج علمی و نه پژوهش‌های صورت گرفته در این منطقه آن را در زمره برترین مناطق جهان قرار نداده است، بلکه کسب‌وکار موفق یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ویژگی‌های دره سیلیکون به‌شمار می‌رود.

دره سیلیکون مهد کسب‌وکارهای تکنولوژیک و مرکز جهانی دانش و نوآوری و محل فعالیت غول‌هایی نظیر فیس‌بوک، گوگل، توییتر و اپل است. با اینکه در هیچ نقشه‌ای قابل رویت نیست، اما این منطقه تنها نقطه در سراسر خلیج سان‌فرانسیسکو است که به محل فعالیت استعدادهای برتر جهان امروز بدل شده است. کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و سیاست‌مداران همه در آرزوی کشف اسرار این منطقه هستند اما چه نکاتی را می‌توان از دره سیلیکون فراگرفت و آیا این درس‌ها را می‌توان در سایر نقاط جهان شبیه‌سازی كرد؟

درهٔ سیلیکون

درهٔ سیلیکون

اشنای با درهٔ سیلیکون

چگونه سیلیکون به دره آمد
در سال ۱۹۵۵ دانش آموخته دانشگاه استنفورد دکتر ویلیام شاکلی(SHOCKLEY) شرکت ترانزیستورسازی شاکلی را تاسیس کرد. او ترانزیستور را در آزمایشگاهBELL براساس اصل تقویت جریان الکتریکی بااستفاده از یک ماده نیمه هادی جامد ساخته بود. این ایده براساس این واقعیت استوار بود که جریان الکتریسیته را درون سیلیکـــــون می توان به صورت انتخابی کنترل کرد بـــــــه گونه ای که برخی مناطق هادی جریان و برخی مناطق مجاور عایق باشند. به این جهت لفظ نیمه هادی به آنها اطلاق شد و به صورت جایگزینی مناسب برای لوله خلاء غیرپایدار تجاری درآمد. اما جدالی داخلی در انتخاب یکی از دو ماده نیمه هادی سیلیکون و ژرمانیم بروز کرد.

درهٔ سیلیکون  نام رایج و غیر رسمی منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومهٔ سانتا کلارا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا است شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه‌است. نام این منطقه ابتداً برگرفته از تعداد زیاد شرکت‌های تولید کنندهٔ تراشه های سیلیسیمی در این منطقه بود که بعدها به نمادی از وجود کمپانی‌های زیاد فعّال در زمینه فناوری‌های پیشرفته در این منطقه تبدیل شد. دره سیلیکون شهرهای بسیاری را دربر می گیرد که مهمترین آنها سان خوزه مشهور به پایتخت دره سیلیکون می باشد.

درهٔ سیلیکون

درهٔ سیلیکون

 

اشنای با درهٔ سیلیکون

از جمله شرکت‌های بزرگ واقع در   دره سیلیکون می‌توان  موارد زیر را نام برد:

اینتل
اپل
ای ام دی
ادوبی سیستمز
گوگل
اچ پی
اوراکل
یاهو
اسوس
ای بی
انویدیا
سیمانتک
سان دیسک
مایکروسافت

سیسکو سیستمز

درهٔ سیلیکون

درهٔ سیلیکون

اشنای با درهٔ سیلیکون


x بستن تبلیغات