عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

 سوخو 35

سوخو ۳۵

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

سوخو-۳۵  یک جنگنده تک‌کابینه و تک‌سرنشین، دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالا و ساخت کشور روسیه است. سوخو-۳۵ در سازمان ناتو تحت عنوان فلانکر-ای نامیده می‌شود. این جنگنده برگرفته و توسعه یافته جنگنده سوخو-۲۷ بوده و در ابتدا تحت عنوان سوخو-۲۷ام شناخته می‌شد. بیش از ده فروند از این هواپیما توسط روسیه ساخته و تعدادی توسط تیم نمایش هوایی شوالیه‌های روسیه به‌کار گرفته شده‌است. این جنگنده به بسیاری از کشورها از جمله برزیل، هند و کره جنوبی پیشنهاد شده‌است.

در دهه ۱۹۸۰، سوخو به دنبال ارتقاء جنگنده با کارایی بالا سوخو-۲۷ خود بود که نتیجه در بهبود خواص آیرودینامیکی سوخو-۳۵ نمود یافت و این جنگنده دارای مانور پذیری بالاتر، برد بیشتر و موتور قویتر گشت و افزایش چشمگیری در بهبود وسایل الکترونیکی و ارتباطات هوایی خود پیدا کرد. اولین پیش‌نمونه سوخو-۳۵ که از تغییر تولید سوخو-۲۷ ساخته شده بود، اولین پروازش را در ژوئن ۱۹۸۸ انجام داد. سوخو-۳۷ مدل توسعه یافته جنگنده سوخو-۳۵ است که دارای قابلیت تغییر سمت رانش می‌باشد و سوخو-۳۵بی‌ام توسط سازنده آن به عنوان نسل ++۴ هواپیماهای جنگنده طبقه‌بندی شده‌است. در سال ۲۰۱۰ خط تولید مدل‌های جدید این جنگنده تحت عنوان سوخو-۳۵اس در روسیه راه‌اندازی گردید.

 

 سوخو 35

سوخو ۳۵

مشخصات سوخو ۳۵

طول : ۲۱٫۹ متر
ارتفاع : ۵٫۹ متر
طول بالها : ۱۵٫۳ متر
موتورها : دو دستگاه Saturn AL-41F1A با سیستم تغییر راستای رانش
بیشینه وزن در هنگام Take-off با حداکثر ظرفیت بارگذاری : ۳۴٫۵ تن
بیشترین سوخت قابل ذخیره و حمل : ۲۹ تن
بیشترین وزن تسلیحات قابل حمل : ۸ تن
سقف ارتفاع پروازی جنگنده : ۱۸ کیلومتر
حداکثر برد بدون استفاده از مخازن سوخت خارجی : ۳۶۰۰ کیلومتر
حداکثر برد با مخازن سوخت خارجی : ۵۰۰۰ کیلومتر
ماکزیمم سرعت : ۲٫۵ ماخ
حداکثر نیروی گرانشی قابل تحمل برای جنگنده : ٩g
حداکثر زاویه انحراف قابل تحمل : ۱۸۰ درجه ( در منابعی از ۳۶۰ درجه هم یاد شده !)
میزان مسافت طی شونده برای برخاستن جنگنده از سطح زمین در شرایط نرمال : ۴۰۰ متر

 سوخو 35

سوخو ۳۵

جنگ‌افزارهای سوخوی SU-35

در قسمت بیرونی هواپیما دوازده قسمت برای حمل جنگ افزار تعبیه شده است. هر بال هواپیما می‌تواند چهار جنگ افزار موشکی در خود جای دهد دو نقطه هم در قسمت زیرین بدنه جنگنده و یک جایگاه هم در زیر هر موتور قرار دارد.

جنگنده سوخوی SU-35 داراي هشت موشک R-27ER1 ، چهار موشک R-27EP1 و دوازده موشک RVV-AE برد متوسط است. موشک‌های قابل حمل که بر روی جنگنده نصب شده است،می‌توانند پنج هدف سطح به سطح را هدف‌گیری کند.جنگ افزارهای هوا به سطح نصب شده بر روی این جنگنده شامل شش “موشک تاکتیکی Kh-29TE” ،پنج موشک پیشرفته دور برد ضد ناو”Kh-59MK” ، پنج موشک ضد رادار Kh-58USh ،سه موشک دوربرد از نسل” ۳M-14AE ” و یک موشک ضد ناو “یاخونت” می‌باشد. برد این موشک‌ها بین ۱۱۰ تا ۳۲۰ کیلومتر است.

بمب های هدایت شونده ۳۵-SU شامل هشت بمب KAB-500Kr ، هشت بمب هدایت شونده ماهوراه‌ای KAB-500 S-E و هشت بمب هدایت شونده لیزری “LGB-250” و همچنین سه “بمب لیزریKAB-1500KR ” است. بطور کلی این هواپیما در حالت عادی هشت تن جنگ‌افزار بار‌گیری می‌کند.

 سوخو 35

سوخو ۳۵

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

موتور سوخوی ۳۵

قدرت مانور سوخوی ۳۵ مدیون موتور و طراحی جنگنده است. به گفته یوگنی مارچکوفYevgeny Marchukov” ,” مدیر تولید شرکت NPO Saturn “موتور جنگنده نوع پیشرفته موتورهای AL-3IF است که بر روی سوخوی ۲۷ نصب شده است، اما با تغییراتی که بر روی موتور انجام شده قدرت پیشران آن از ۱۲٫۵ تن به ۱۴٫۵ تن رسیده و همچنین طول عمر مفید موتور بيشتر شده ضمن اینکه مصرف سوخت هم پایین آمده است.” همین قدرت بالای پیشران موتور باعث می‌شود خلبان هواپیما در جنگ هوایی برتری داشته باشد.

در کابین خلبان SU-35 یک صفحه بزرگ نمایش LCD وجود دارد که همانند تلویزیون‌های تصویر در تصویر اطلاعات لازم را نشان می‌دهد. همانند بازی‌های شبیه‌سازی شده رایانه‌ای، خلبان می‌تواند نمایش سه بعدی را برای شناسایی و شلیک به هدف انتخاب کند. برخی از اطلاعات نیز بصورت صوتی به هدفون خلبان منتقل و شنود می‌شود.

 سوخو 35

سوخو ۳۵

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

در این جنگنده بجای سیستم‌های کنترلی هیدرودینامیک از سیستم‌های الکترونیک استفاده شده است. به گفته طراحان هواپیما استفاده از سیستم‌های الکترونیکی امکان کنترل از راه دور و کنترل موازی را امکان‌پذیر می‌سازد. این بدین معنی است که نقش خلبان در هدایت جنگنده کمتر می‌شود. به عبارت دیگر کنترل از راه دور سرعت جنگنده، موقعیت و جهت آن را نسبت به اهداف دشمن تنظیم می‌کند و همچنین بهترین زمان برای استفاده از موشک‌ها و امکانات دفاعی جگنده برای انهدام جنگنده دشمن را تعیین می‌کند.

 سوخو 35

سوخو ۳۵

رادار گریزی سوخو ۳۵

برای اینکه یک جنگنده بتواند قابلیت رادار گریزی بالایی داشته باشد باید در بدنه آن از فلزات و رنگ‌هایی استفاده شود که امواج راداری دیگر به آن نفوذ نکند و در ضمن امواجی که از خود هواپیما به بیرون درز می‌کند نیز باید توسط بدنه هواچیما جذب شود تا هواپیما و پدافند هوایی دشمن قادر به شناسایی آن نباشد. رادارا لکترونیکی استفاده شده در سوخوی SU-35 از نوع “NIIP Iribs-E” است که گفته می‌شود بهترین سیستم راداری شناخته شده در جهان است. این سیستم راداری می‌تواند ۳۰ هدف هوایی را ردیابی کند و همزمان با هشت هدف درگیر شود. این جنگنده از سیستم مسافت یاب و نشانه‌گیری لیزری نیز استفاده می‌كند.

یکی از قابلیت‌های این جنگنده قدرت کشف و ردیابی جنگنده‌ای دشمن در جنگ هوایی است. این جنگنده قادر است هواپیمای F35 آمریکایی را در فاصله ۹۰ کیلومتری شناسایی کند. زمانی که جنگنده در تیررس موشک‌های هوا به هوا قرار می‌گیرد به سرعت تغییر جهت می‌دهد و با همین تغییر جهت می‌تواند از جهات مختلف به جنگنده دشمن شلیک کرده و آن را ساقط کند.

جنگنده F-35 از رادار “APG-81 AESA” که مدول آن ۱۲۰۰ است که جنگ افزار دشمن را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری شناسایی مي‌کند. ولی جنگنده سوخوی ۳۵ روسی اهداف دشمن را مسافت ۲۶۰-۳۰۰ کیلومتری شناسیایی می‌کند که این مزیت بزرگی نسبت به F-35 آمریکایی است.

این جنگنده مجهز به یك سیستم فوق‌العاده پیشرفته “KNIRTI L175M Khibiny-M” برای انجام جنگ‌های الكترونیك می‌باشد. اختلال و ایجاد پارازیت در امواج مورد استفاده دشمن ، ایجاد اختلال و مشكل در هدف‌گیری Su-35BM توسط دشمن ، اختلال در سیستم‌های هشدار دهنده دشمن زمانی كه “Su-35BM” آنها را هدف گرفته است و … بخشی از و ظایف سیستم Khibiny-M است.

تحلیل‌گران جنگ هوایی در” ایر پاور استرالیا ” همچنین گفته‌اند “F-35″ آمریکایی توانایی مواجه با تهدیدات جدی را ندارند؛ و بهمین خاطر در صورت تحویل این هواپیما از طرف خریداران در واقع مدلی منسوخ و از رده خارج را تحویل گرفته‌اند که ارزش خریداری و نگهداری ندارد”.

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

 سوخو 35

سوخو ۳۵

قابلیتها سوخو ۳۵

Su-35BM یک جنگنده نسل چهارم و بسیار پیشرفته روسی است که برای اهداف زیر طراحی و ساخته شده است :

– شکار انواع هواپیماهای بدون سرنشین و سرنشین دار همچون جنگنده های پنهانکار F-22 و F-35

– حمله به اهداف زمینی و از بین بردن زیر ساخت های دشمن به کمک سیستم AAD

– حمله به انواع شناور

از ویژگی های بارز Su-35BM می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– استفاده از بدنه Su-27

استفاده از این بدنه و آیرودینامیک به همراه سیستم تغییر راستای رانش به این شکارچی توانایی مانورپذیری خارق العاده می دهد و در نبرد های هوایی و همچنین فرار از پدافند دشمن کار آنرا بسیار آسان می کند.

– سطح مقطع راداری کم

– سیستم اطلاع دهنده برای هدف گیری بسیار دوربرد

– کاکپیت تمام دیجیتال مجهز به نمایشگرهای LCD بزرگ و چند کاره

– میله کاوشگر برای سوخت گیری هوایی

– سیستم ارسال اطلاعات به صورت کد و رمز برای واحدهای هوایی ، زمینی و دریایی

– ۱۴ محل برای حمل بار خارجی مانند تسلیحات

– استفاده از طیف گسترده ی بمب ها و موشک های هوایی ، زمینی و دریایی

– استفاده از سنسورها و پردازندهای الکترونیکی بسیار قدرتمند با توان محاسبه ی بسیار بالا

– استفاده هم زمان از سیستم موقعیت یاب آمریکایی (GPS) و سیستم موقعیت یاب روسی (GLONAS)

– وابستگی کم به پایگاه زمینی

– رادار بسیار قدرتمند

– توانایی درگیری همزمان با اهداف زمینی ، هوایی و دریایی

– برد عملیاتی بسیار بالا (چیزی بیش ۴۰۰۰ کیلومتر)

و …

 سوخو 35

سوخو ۳۵

برخی دیگر از ویژگی ها سوخو ۳۵

جنگنده Su-35BM از سیستم راداری( Tikhomirov NIIP Irbis-E (N035E با قابلیت هدایت پرتوهای الكترونیكی كنش پذیر به عنوان رادار اصلی استفاده می كند علاوه بر این رادار ، این جنگنده توانایی استفاده از رادار Phazotron NIIR radar و یا (Sokol III (N031 Zhuk-MSFEرا نیز به عنوان رادار اصلی دارد.

Tikhomirov NIIP Irbis-E از یك آنتن اسكن الكترونیكی فعال(ESA) ، جلونگر فروسرخ و یك سیستم كامپیوتریEKVS-E BTsVM Solo35 استفاده می كند. این رادار توانایی تشخیص یك هدف با سطح مقطع راداری ۳ متر مربع را از ۴۰۰ كیلومتری داراست و می تواند ۳۰ هدف را بطور همزمان تشخیص دهد همینطور با تشخیص ۳۰ هدف همچنان می تواند به جستجوی خود ادامه دهد.

رادار Irbis-E می تواند به راحتی برای هدف قرار دادن مواضع دشمن در هوا ، زمین و یا دریا مورد استفاده قرار گیرد.جنگنده Su-35BM با رادارIrbis-E می تواند همزمان ۴ هدف زمینی برای حمله در نظر بگیرد و به ۲ هدف به طور همزمان حمله ور شود.

یكی دیگر از ویژگی های بارز و منحصر به فرد این جنگنده و رادار آن توانایی درگیری با چند نوع هدف با ماهیت های متفاوت است. مثلا این جنگنده همزمان می تواند با اهداف زمینی و هوایی درگیر شود و به آنها حمله كند.

سوخوی-۳۵ بی ام همچنین از یك رادار برای كنترل وضعیت عقب جنگنده استفاده می كند. این رادار در بین دو موتور جنگنده قرار گرفته است. این رادار نیزTikhomirov NIIP است. رادارTikhomirov NIIP مجهز به سیستم پشت نگر فروسرخ است. این جنگنده از سیستم مسافت یاب و نشانه گیری لیزری نیز استفاده می كند.

این جنگنده مجهز به یك سیستم فوق العاده پیشرفته KNIRTI L175M Khibiny-M برای انجام جنگ های الكترونیك می باشد. اختلال و ایجاد پارازیت در امواج مورد استفاده دشمن ، ایجاد اختلال و مشكل در هدف گیری Su-35BM توسط دشمن ، اختلال در سیستم های هشدار دهنده دشمن زمانی كه Su-35BM آنها را هدف گرفته است و … بخشی از و ظایف سیستم Khibiny-M است.

كامپیوتر قدرتمند این جنگنده تمام قسمت ها و همچنین وضعیت جلو و عقب جنگنده را تحت نظر دارد و این اطلاعات را از طریق دو صفحه نمایش LCD بزرگ و همچنین نمایشگرهای پلاسمای موجود در كلاه خلبان در اختیار او (خلبان) قرار می دهد تا خلبان بتواند تصمیمات مناسب را اتخاذ كند. در واقع این سیستم كامپیوتری به عنوان یك كمك خلبان عمل می كند و بار كاری خلبان را بسیار كاهش می دهد.

برای ناوبری و تعیین مسیر این جنگنده از دو سیستم ناوبری ماهوارهای(GPS و GLONAS) ، یك سیستم ناوبری رادیویی ، نقشه های دیجیتالی و … استفاده می كند.
به گزارش خبرنگار دفاعی – امنیتی باشگاه خبرنگاران، نمایشگاه هوایی پاریس امسال ۲۰ ژوئن ۲۰۱۳ در حالی برگزار شد که مانور جنگنده‌ای همه تماشاگران را به حیرت وا داشته بود. این جنگنده‌ای که باعث شده بود تا تماشاگران سر خود را مدام به چپ و راست و بالا چرخش دهند، “بوئینگ” “Boing”، ایرباس” “Airbus”و یا “بمب‌افکن آمریکایی” نبود بلکه پدیده‌ای بنام “سوخوی ۳۵″ “SU-35” روسی بود.

غرش سوخوی ۳۵ (Sukhoi SU-35 ) با خلبانی “سرگئی بوگدان” که نشان شجاعت از رئیس‌جمهور اسبق روسیه “دیمتری مدودف” دریافت کرده و یکی از قهرمانان ارتش روسیه است در آسمان پاریس پیچید. نمایش بی‌نظیر نسل چهارم هواپیماهای سوخوي سرفصل روزنامه‌ها را به خود اختصاص داد

 

 سوخو 35

سوخو ۳۵

هواپیمای جنگنده سوخو ۳۵

تا قبل از ساخت Su-27 و Mig-29 واقعا روس ها حرف جدی برای گفتن در ساخت جنگنده ها و بخصوص تسلیحات آن ها نداشتند. برای نشان دادن این ضعف می توان به تجهیز جنگنده های روسی کشور عراق به موشک های فرانسوی برای افزایش کارایی در جنگ با ایران اشاره کرد.

Su-27 که در غرب با نام Flanker از آن یاد می شود توانست در میان رقبای خود چه روسی و چه آمریکایی حرف اول را بزند و برای مدت ها با ابهت در آسمان ها فرمانروایی کند.

Su-27 از آیرودینامیک و طراحی بدنه ی فوق العاده ای بهره می برد. این آیرودینامیک و طراحی خاص توانایی فوق مانورپذیری را به Su-27 می دهد در واقع Flanker در زمان خود و در حال حاضر یکی از مانورپذیرترین جنگنده هاست.

دفتر طراحی سوخوی با توجه به طراحی فوق العاده Flanker سعی کرده است در مدل های بعدی جنگنده های خود از این طراحی حتی الامکان استفاده کند. به این ترتیب جنگنده هایی مانند Su-30 ، Su-33 ، Su-35 و … که از طراحی بدنه Su-27 به میزان بسیار زیاد در طراحی آنها استفاده شده به اعضای خانواده Flanker معروف شده اند.

Su-35BM آخرین مدل ارائه شده از خانواده Flanker است که به تولید انبوه رسیده و در حال واگذاری به نیروی هوایی فدراسیون روسیه برای مقابله با توان هوایی ناتو و آمریکاست.

 سوخو 35

سوخو ۳۵

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

نوشته های مرتبط

عکس ومعرفی سوخو-۲۷ ( sukhoi-su-27)

عکس ومعرفی سوخو ۳۵ (Su-35)

اشنای با سوخو T-4

معرفی جنگنده سوخو۷ (SU 7)