تلپورت چیست

تلپورت چیست

باسلام خدمت دوستان گرامی در این مقاله سعی شده گوشه ای ازموضوع تلپورت برای شما جمع بندی شود

انتقال از راه دور بیشتر در داستانهای علمی – تخیلی شایع است که از آن جمله می‌توان به جنگ ستارگان، دروازهٔ ستارگان و پیشتازان فضا اشاره کرد. همچنین این مفهوم در باورهای عامیانه نوعی توانایی فرابشری به شمار می‌رفته است و داستان‌های زیادی نیز در این زمینه بیان شده است. حتی در برخی از مکاتب اعتقادی نظیر اسلام و بوداییسم مورد تأیید قرار گرفته است.
طی‌الارض

در قران کتاب آسمانی مسلمانان داستان انتقال تخت بلقیس از سبا به فلسطین به وسیله آصف بن برخیا وزیر سلیمان که به گفته قرآن، علمی از کتابی خاص را داشت نمونه‌ای از اعتقاد به دورنوردی در اسلام است که در اصطلاح آن را طی‌الارض گویند.
تلپورت کردن یا همان جابه‌جایی بدون طی مسافت،‌ به اعتقاد بسیاری یک قابلیت دست‌نیافتنی است؛ اما در کمال تعجب فیزیکدانان موفق به انجام تلپورت کردن اجسام شده‌اند.

 

تلپورت

تلپورت

دورنوردی (Teleportation) مفهومی است که به جابه‌جایی ماده در فضای غیرمادی اشاره می‌کند. به عبارت دیگر انتقال یک ماده از یک نقطه به نقطه دیگر بدون عبور از فضای فیزیکی ما بین آنها است.] درواقع انتقال اشیاء (یا انسان) بصورت غیرمادی از مکانی به مکان دیگر است؛ این فناوری شامل تبدیل ماده به داده-نور، انتقال به مقصد و تبدیل مجدد به ماده اولیه است.

 

به تازگی ویدیویی از برایان گرین (Brian Greene)، استاد فیزیک و ریاضیات دانشگاه کلمبیا منتشر شده است که از طریق آن،‌ در کنار تعریف مفاهیم پایه، این دانشمند برجسته حقایق جالب‌توجهی را در مورد تلپورتیشین  مطرح می‌کند.

گرین که به عنوان یکی از موسسان فستیوال جهانی علم (World Science Festival)‌ هم شناخته می‌شود، در صحبت‌های خود مدعی شده که فیزیک‌دانان مدت‌هاست که از امکان تلپورت استفاده می‌کنند؛ اما برخلاف انتظار، این قابلیت که با نام دورنوردی هم شناخته می‌شود، برای جابه‌جایی انسان‌ها از مکانی به مکان دیگر کاربرد ندارد.

تله پورتیشین ؛ قابلیتی امکان‌پذیر با پیامدهایی عجیب و ترسناک

در دانش فیزیک، از طریق تلپورت این امکان وجود دارد که یک ذره را به نوعی،‌ بدون طی مسافت جابه‌جا کرد. به طور دقیق‌تر، در این شرایط دانشمندان با خلق ذره‌ای جدید در مکان دوم که از نظر خواص و شرایط کوانتومی، صد درصد با ذره اولیه مساوی و برابر است، به معنای واقعی کلمه آن ذره را تلپورت می‌کنند.

لازمه چنین کاری نابود کردن ماده اولیه و ساختن ورژنی جدید بوده و به این ترتیب، تنها ذره‌ای که در آنِ واحد وجود دارد نسخه‌ی دوم است.
تله پورتیشین ؛ قابلیتی امکان‌پذیر با پیامدهایی عجیب و ترسناک

برایان گرین

گرین در ادامه صحبتش می‌گوید که فیزیک‌دان معروف و بسیار باهوشی به نام آنتون زیلینگر (Anton Zeilinger) وجود دارد که به صورت روتین،‌ بر روی تلپورت کردن ذرات بین جزیره‌های تنریف (Tenerife) و لا پالما (La Palma)، از مجموعه جزایر قناری، کار می‌کند و در آزمایشگاه او، توانایی دورنوردی امری نسبتا طبیعی است.

با این تفاسیر سوال بزرگی که در ذهن بسیاری شکل می‌گیرد این است که آیا امکان جابه‌جایی جرم‌های بزرگ‌تری مانند انسان‌ از این طریق وجود دارد؟

این فیزیکدان برجسته در جواب به پرسش پیش آمده می‌گوید که مقایسه ابعاد یک ذره با حجمی از ذرات که بدن انسان را تشکیل می‌دهند، به هیچ وجه امکان‌پذیر نبوده و انتقال این تعداد از ذرات در حال حاضر غیرممکن است؛ با این حال کسی از آینده با خبر نیست و احتمال عملی شدن تلپورتیشین برای افراد در قرن‌های آینده وجود دارد.

البته بسیاری از صاحب‌نظران در مورد این موضوع که جسم اولیه برای تلپورت شدن باید نابود شده و ماده جدیدی به وجود آید، صحبت‌های فلسفی و اخلاقی زیادی را مطرح کرده‌اند و برایان گرین هم در مورد بحث‌های وجودی موضوع تلپورت به شوخی می‌گوید که اگر در عصر حاضر دستگاهی برای دورنوردی اختراع شود، قطعا او اولین کسی نخواهد بود که آن را امتحان می‌کند!
یک آزمایش موفق

پژوهشگران دانشگاه فناوری دلفت هلند در ماه می ۲۰۱۴  برای نخستین‌بار موفق به دورنوردی اتم‌ها بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر شدند که می‌تواند به معنای امکانپذیر بودن دوربری انسان در آینده باشد. در این پژوهش، اطلاعات رمزگذاری شده به ذرات زیراتمی را بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر با دقت ۱۰۰ درصدی منتقل کردند؛ اطلاعات براحتی از یک سمت به سمت دیگر منتقل شد و هیچ عاملی نتوانست این فرایند را مختل کند. این دستاورد نخستین گام برای توسعه شبکه‌های شبه‌اینترنت بین رایانه‌های کوانتومی فوق‌سریع محسوب می‌شود.

دانشمندان چینی یک ذره را بدون عبور از فضای فیزیکی به مدار زمین فرستادند

دانشمندان چینی موفق شدند یک ذره را به صورت تله‌پورت یا دورنوردی یعنی به شکلی که ذره از فضای فیزیکی عبور نکرده، از زمین به مدار زمین ارسال کردند.

سال‌های نه چندان دور، دانشمندان حدس زدند که تله‌پورت یا دورنوردی از طریق فیزیک کوانتوم امکان‌پذیر است و از آن زمان به بعد، این فرایند تبدیل به یک عملیات استاندارد در آزمایشگاه‌های اپتیک کوانتومی در جهان شده‌است. سال گذشته، دو تیم جداگانه توانستند اولین تله‌پورت کوانتومی را در خارج از آزمایشگاه انجام دهند. هم‌اکنون دانشمندان چینی این فرایند را در چندین مرحله انجام داده‌اند: آنها باموفقیت یک فوتون را از زمین به ماهواره‌ای که بیش از ۵۰۰ کیلومت از ما فاصله دارد را منتقل کردند، بدون اینکه این ذره از فضای فیزیکی بگذرد.

این ماهواره که «میسیوس» (Micius) نام دارد، یک گیرنده عکس حساس به نور است که حالات کوانتومی تک تک فوتون‌ها را از روی زمین هم تشخیص می‌دهد. میسیوس به منظور انجام آزمایش‌های کوانتومی مثل درهم‌تنیدگی، رمزنگاری و تله‌پورت یا دورنوردی به فضا پرتاب شده‌است.

این آزمایش یکی از نخستین نتایجی است که دانشمندان از تله‌پورت تجربه کردند. این تیم چینی نه تنها اولین شیء را از زمین به مدار تله‌پورت کرده‌است، بلکه اولین شبکه کوانتومی بین زمین و ماهواره را ایجاد کرد که توانست رکورد مسافت انتقال فوتون در هم‌تنیده را به نام خود ثبت کند

نیروی هوایی آمریکا از سال ۲۰۰۴، مطالعات خود بر این دانش را آغاز کرده است.

رونالد هنسون سرپرست این تحقیقات گفت: آنچه ما دورنوردی می‌کنیم، حالتی از ذره است. اگر اعتقاد داشته باشید که ما چیزی جز مجموعه‌ای از اتم‌های به هم متصل نیستیم، ازنظر اصولی، می‌توانیم خود را از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر دورنوردی کنیم. اما این فرایند نه تنها در عمل امر بسیار بعید به نظر می‌رسد بلکه انجام آن نیز بسیار خطرناک است با این حال با توجه به اینکه هیچ قانون فیزیک بنیادی مانع از این فرایند نیست، تله پورت را نمی‌توان منتفی دانست. اما زمان چنین کاری در آینده بسیار دور خواهد بود
موارد مرتبط

تلپورت

تلپورت

تلپورت کوانتومی

دورنوردی کوانتومی ( Quantum teleportation) فرایند جابجایی یک کوبیت (واحد پایهٔ اطلاعات کوانتومی) از یک محل به محل دیگر بدون پیمایش فاصلهٔ بین آن دو محل است. این فرایند در انتقال اطلاعات کوانتومی قابل استفاده است؛ گرچه مستقیماً در انتقال اطلاعات کلاسیک بکار برده نمی‌شود و در نتیجه نمی‌توان از آن در ارتباطات با سرعت‌های فرانوری بهره جست. دورنوردی کوانتومی با مفهوم دورنوردی کاملاً بی ارتباط است و از آن در کپی یک جسم از نقطه‌ای به نقطه دیگر نمی‌توان استفاده کرد.

پیش از کشف کوانتوم، دورنوردی از دیدگاه فیزیک غیرمنطقی و خرافی انگاشته می‌شد. اما با کشف فوتون و خاصیت دوگانه موجی – ذره‌ای نور الکترومغناطیس، ، وجود دورنوردی در ذرات بنیادین به اثبات رسید. این اکتشافات باعث آغاز پژوهش‌ها در این زمینه شد. هم‌اکنون در بسیاری از گروه‌های فیزیک کوانتوم و ذرات بنیادین در این زمینه تحقیق می‌شود.

 

 

تلپورت

تلپورت


x بستن تبلیغات