انچه در سرزمین تبت می بینید

انچه در سرزمین تبت می بینید

 با سلام خدمت کاربران گرامی مجله اینترنتی اراس در این پست البوم عکس از مردم و مناطق دیدنی سرزمین تبت را برای شما به اشتراک گذاشتیم

ما  را با نظر هایتان همراهی کنید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

منطقه خودمختار تبت یکی از ۵ منطقه خودمختار چین است و در یادداشت‌های کتب چینی از آن عنوان «سی زانگ «یاد می‌شود. این منطقه در مرز جنوب غربی چین و جنوب غربی فلات» چینگ های- تبت» واقع است. این منطقه در جنوب و غرب با کشورهایی مانند برمه، هند، بوتان، سیکیم و نپال هم‌مرز بوده و خط مرزی آن به حدود ۴ هزار کیلومتر می‌رسد. مساحت کل این ناحیه بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزارکیلومتر می‌باشد و ۱۲ممیز ۸ درصد مساحت کل چین را تشکیل می‌دهد. تبت یک منطقه کم جمعیت و تراکم جمعیت که در چین به شمار می‌رود. تراکم جمعیت در هر کیلومتر کمتر از دو نفر است.

تَبّت  یک ناحیه جغرافیایی در غرب چین است که در قدیم کشوری مستقل بود. ناحیه تبت از سال ۵۱-۱۹۵۰ به کشور چین ضمیمه شده‌است. ناحیه تبت بر روی فلاتی بلند به نام فلات تبت قرار گرفته که میانگین ارتفاع آن ۴۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست و مرتفع‌ترین فلات جهان به شمار می‌آید.

 

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

مردم تبت قومیت، هویت، زبان، و دین خاص خود را دارند اما امروزه مهاجرت شمار فراوانی از چینیان هان و هوئی اقلیت بزرگی از چینی‌تباران را در تبت به‌وجود آورده‌است. تبتیان دو دین اصلی دارند که یکی دین قدیمی بون است و دیگری بوداگرایی.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

معبد پوتالا در تبت

 معبد پوتالا جاي حيرت‌انگيزي است. اينجا مقدس‌ترين مكان تبت است. محل قبور ۱۳ دالاي لاما و مجسمه‌هاي بي‌شمار بودا و چهره‌هاي مختلف آن. پوتالا در طول تاريخ خود محل زندگي و حكومت دالاي‌لاماها بوده است. براي همين از هر نظر ديدني است. از بيرون، كاخ بزرگي است سفيد رنگ با يك قسمت قرمز مركزي، اين قسمت قرمز كه به «كاخ قرمز» معروف است قسمت اصلي «پوتالا» بوده و تمام جاذبه‌هاي «پوتالا» در آنجاست . وقتي وارد پوتالا مي‌شوي انگار به يك قصر قرون وسطي وارد شده‌اي. قصر كه چه عرض كنم بيشتر به يك دخمة بزرگ پر از مجسمه‌هاي رنگارنگ و ابريشم و طلا و هر آنچه كه فكر كني وارد شده‌اي تا هر جای دیگر. انباري بزرگ از عتيقه‌جات با راهروهاي پيچ در پيچ و سيل عظيم زوّار تبتي، با آن قيافه‌ها و جواهرات عجيب و غريب، آن راهروهاي تاريك و شمع‌ها و صداي موبدان كه دعا مي‌خوانند و مجسمه‌هاي عظيم بودا كه از هر طرف تو را زير نگاهشان دارند.اینها، همه و همه، تجربة بسيار عجيبي است.

پوتالا نزديك ۱۰۰۰ اطاق و غرفه دارد. در طول هزار سال، تبتي‌ها هر چه ثروت داشتند به پاي اين  معبد خود ريخته‌اند. قدمت ساختمان پوتالا به نزديك ۱۰۰۰ سال پيش مي‌رسد. اولين غرفة آن غاري بود كوچك در دل تپه‌اي، اين غرفه هنوز آنجاست و از مقدس‌ترين قسمت‌هاي پوتالاست، آنگاه به مرور زمان در اطراف اين غار و در دامان آن تپه، اطاق‌ها و غرفه‌هاي ديگري ساخته مي‌شود. ساختمان قرمز رنگ مركزي حاصل كوشش‌هاي دالاي لاماي پنجم در حدود ۵۰۰ سال پيش است و بعد در طول تاريخ قسمت سفيد رنگ بدان اضافه ‌شده است. اين روزها، قسمت سفيد رنگ ساختماني است متروكه. آنزمان كه پوتالا مركز حكمفرمائي دالاي لاماها بود تمام اين قسمت پر بود از موبدان و زوّار. پوتالا در طول تاريخ تبت، قلب سياست و مذهب بوده و هر گوشة‌آن يادگاري است از اين عظمت پرشكوه گذشته. اطاق‌هاي كار و زندگي دالاي‌لاماهاي سابق همگي به همان شكل نگهداري شده و اجساد موميايي شده‌شان در قسمت‌هاي اصلي پوتالا و در ضريح ها حفظ مي‌شوند. رنگ‌هاي داخلي پوتالا هم بسيار جالب بود. رنگ قرمز تند، رنگ بوديسم تبتي است . تمام موبدها شال پشمي قرمز رنگ دارند و ديوارها و ستون‌ها غالباً به رنگ قرمز است. ديوارها پوشيده از نقاشي‌هاي مذهبي تبتي است كه شرح آفرينش و حيات به روايت بوداست. اين نقاشي‌ها در زمان انقلاب فرهنگي چين نابود شده بودند، اما اخيراً دوباره آنها را كشيده‌اند. رنگ‌هاي غالب ديگر، زرد، سبز و آبي است . تركيب اينها آتمسفري بسيار زيبا به پوتالا مي‌دهد. متاسفانه گرفتن عكس در داخل آن ممنوع مي‌باشد. اما در بيرون غرفه آزاد است.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

حاکمیت  تبت

زمانی که ارتش آزادی‌بخش خلق چین در سال ۱۹۵۰ به تبت حمله کرد تبت حکومتی دین‌سالار به رهبری دالایی‌لامای چهاردهم داشت. دالایی‌لامای چهاردهم که تنزین گیاتسو نام دارد از آن زمان در هندوستان در تبعید به‌سر می‌برد. بسیاری از اهالی تبت خود را به دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید تبت وفادار می‌دانند. بسیاری از تبتی‌ها از این مسئله شکایت دارند که فرهنگ بومی آنها به دلیل سیاست‌های دولت چین در حال محو شدن است.

حاکمیت چین بر تبت کماکان به صورت مسئله‌ای بحث‌برانگیز باقی مانده است و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، مقامات چین را متهم می‌کنند که درصددند فرهنگ بودایی‌های تبت را نابود و وفاداران به دالایی لاما رهبر روحانی تبعیدی آنها را سرکوب کنند.

تبت، پايتخت بوديسم است. مردم آن معتقدترين و خرافي‌ترين بوديست‌ها هستند. «دالاي لاما» هم رهبر مذهبي و هم سياسي است و معتقدند كه بعد از مرگ، روحش در عرض ۴۰-۳۰ روز در بچه‌اي حلول كرده و دوباره متولد مي‌شود. لذا وقتي دالاي لاما مي‌ميرد، موبدهاي بودائي به راه افتاده و به دنبال آن بچه مي‌گردند. اين امر مي‌تواند سال‌ها طول بكشد و هر وقت بچه‌اي با نشانه‌ها و امتحان‌هاي آنها وفق دهد، او را با سلام و صلوات به كاخ پاتلا آورده و دالاي لاماي جديد ناميده و به حد پرستش وي را تقديس مي‌كنند.

تبت در طول تاريخ سرزميني كم و بيش مستقل بوده است ولي پادشاهان آن هميشه خراج‌گزاران دولت چين بوده‌اند. به همين دليل از اواخر قرن نوزدهم كم و بيش جزو‌ قلمرو چين محسوب مي‌شد. بعد از انقلاب ۱۹۴۹ چين مالكيت تبت را تقويت نموده و در ۱۹۵۹ رسماً‌ نيروهاي نظامي چين همه جاي تبت را زير كنترل گرفته و ايالات خودمختار تبت را اعلام مي‌كنند. از سال ۱۹۵۹-۱۹۴۹ دالاي‌لاماي چهاردهم كه جواني ۲۰ ساله بود به مماشات با دولت چين پرداخت. ولي در ۱۹۵۹ از ترس دستگيري به هند رهسپار مي‌شود. بوديسم و خرافه‌پرستي‌هاي بي‌حد و حصر اهالي تبت، تناقض آشكار با ايدئولوژي كمونيسم چين داشت. اين سرزمين فقير و كم‌جمعيت به هنگام انقلاب چين حدود ۱۶ هزار معبد داشت. به هنگام انقلاب فرهنگي چين ۶۸-۱۹۶۶ بزرگترين ضربه به فرهنگ مذهبي وارد شده و تمام معابد تعطيل و موبدان بودائي به اردوگاهها و پروژه‌هاي سازندگي اعزام مي‌شوند. سياستي كه بعداً‌در دهة هشتاد بشدت تعديل شده و اكنون حدود ۲۰۰۰ معبد در تبت وجود دارد.

از طرف ديگر «دالاي لاماي» درهند يك حكومت در تبعيد ساخته و توانسته نقش مؤثري در جلب آراي مردم غرب در مورد تبت داشته است. او به كشورهاي مختلف جهان سفر كرده و جايزه صلح نوبل سال ۱۹۹۸ را نيز برنده مي‌شود.

نهضت مقاومت تبت با ارتش آزادی‌بخش خلق، وارد جنگی نابرابر شد. در تاریخ ۱۰ مارس ۱۹۵۹ میلادی، مقاومت لهاسا در هم شکست، بسیاری از راهب‌های بودایی، قتل‌عام شدند و تبت به اشغال نظامی جمهوری خلق چین درآمد.

رابطه دولت چین با دالایی لاما بسیار تیره است. چین رهبر معنوی تبت در تبعید را به تلاش برای جدایی تبت از جمهوری خلق چین متهم می‌کند. دالایی‌لاما اما تأکید دارد که خواستار استقلال تبت نیست بلکه در پی دستیابی به خودمختاری بیشتر برای این منطقه است.

در سال‌هاي ۸۴-۱۹۸۰ يك موقعيت تاريخي براي حل مسئله تبت بوجود آمد. چين به منظور جبران سياست گذشتة‌خود حاضر به گذشت‌هاي زيادي شده و حتي صحبت از بازگشت «دالاي لاما» و ايفاي يك نقش مذهبي و غيرسياسي شده بود. اما مذاكرات دولت با دالاي لاما با شكست مواجه شده و اين موقعيت تاريخي براي تبت از بين رفت.

ولي وقتي احساسات مردم تبت را نسبت به چين و دالاي لاماي مي‌بينيم، نتيجه مي‌گيريم كه سياست درستي در قبال تبت در پيش گرفته نشده است. مردم تبت با عشق به دالاي لاما و نفرت از اشغالگران چيني به وضوح نداي درون خود را ابراز مي‌كنند.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

اقتصاد کشاورزی و بازرگانی در تبت

هوای این سرزمین بسیار سرد و درجه حرارت متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر است و بر اثر این سرما زراعت و درخت کاری در آنجا بسیار نادر و ناچیز است و تنها منبع ثروت عمده این کشور پرورش حیوانات است و علاوه بر فقر مواد غذایی که در این سرزمین حکمفرمااست، بر اثر فقدان جنگل موضوع سوخت هم در آنجا یکی از مسائل مشکل را بوجود آورده‌است.

حیواناتی که در این کشور پرورش می‌دهند عبارتند از: نوعی گاومیش، اسب، گوسفند و بز که پشم و پوست و چرم آنها بزرگترین رقم صادراتی کشور تبت را تشکیل می‌دهد. پشم بز و گوسفند تبت بر اثر سرما بسیار مرغوب است و در درجه اول قراردارد و پارچه‌های پشمی آن بسیار لطیف و شهره آفاق است.

معادن طلا در این خطه فراوان است و بطرز بدوی استخراج می‌گردد و بیشتر رودهایی که بطرف مشرق این سرزمین جریان دارند، دارای ذرات طلا می‌باشد که در جریان‌های آرام رودها بدست می‌آید.

فرآورده کشاورزی محلی تبتی‌ها جو کوهی است. ” زان‌با ” پخته شده با گرد جو کوهی خوراک عمده مردم تبت است. خوراک فرعی مردم تبت گوشت گاو و گوسفند و خوک است. علاوه بر این، شیر و فرآورده‌های تهیه شده از شیر خوراک مورد علاقه مردم تبت به‌شمار می‌آید

واردات این کشور نخ، پارچه، مواد غذائی، برنج و چای است و بزرگترین مرکز بازرگانی آن «گیانگتسه» و «یاتونگ» و «گارتوک» و «شی گاتسه» است که سه شهر اول برای داد و ستد بازرگانان خارجی و استقرار نمایندگیها آزاد است.

ارتفاع خط آهن تبت که «راه آهن از درون ابرها» نامگذاری شده است، ۳۶۰۰ تا ۴۰۰۰ متر از سطح دریا در نقاط مختلف آن است. در مسیر این خط آهن که از شهر لهاسا تا شهر شیگاتسه در تبت کشیده شده است، ۲۹ تونل و ۱۱۶ پل وجود دارد که در مجموع، نزدیک به نیمی از تمامی طول این خط آهن را تشکیل می‌دهند. طی این مسیر بین دو شهر یاد شده در تبت برای قطارها حدود دو ساعت طول می‌کشد.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

مراسم تشییع جنازه در تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

 جغرافیای فلات تبت

تبت در جنوب غربی چین و بر سرحد شمالی نپال واقع است و آنرا از جهت ارتفاعی که از سطح دریا دارد، بام دنیا گویند چه بزرگترین و مرتفعترین فلات آسیا و جهان است که در میان بزرگترین و معظم‌ترین رشته‌کوه‌های جهان قرار دارد و شطهای قابل اهمیت جنوبی و شرقی آسیا از آن سرازیر می‌گردد. فلاتی است لم یزرع و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۵۰۰۰ متر است (ارتفاع قله دماوند از سطح دریا ۵۶۴۰ متر است). جنوب آنرا کوههای بسیار بلند هیمالیا فراگرفته‌است.

با آنکه رودهای عظیمی از این منطقه سرچشمه می‌گیرد با این وجود در داخل این کشور رودهاو برکه‌های قابل توجه و مورد استفاده کمتر وجود دارد و مخصوصاً بر اثر یخبندان بودن کمتر به کار کشاورزی می‌آید. رودهای مهم آن عبارتند از: «اندوس» و «تسانگ پو» رود اخیر چون وارد سرحد هند و برمه شود «براهماپوتر» نام دارد.

فلات تبت با مساحتی برابر غرب اروپا و با متوسط ارتفاع ۴۵۰۰ متر در شمال هیمالیا قرار دارد. سرزمینی کوهستانی، خشک و سرد؛ معروف به بام دنیا. فلات تبت پهنه‌ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر را فراگرفته‌است. به آن در زبانزد «بام جهان» می‌گویند، زیرا بلندترین و گسترده‌ترین فلات در جهان است که پهنه‌ای برابر ۲٫۵ میلیون کیلومتر مربع  دارد. فلات تبت را رشته‌کوه‌های بلندی فراگرفته‌است، از شمال غربی به رشته‌کوه‌های کولون (که آن را از حوضه آبریز تاریم جدا می‌سازد) محدود می‌شود و در شمالی ترین نقطه با رشته‌کوه‌های کیلیان که فلات را از بیابان گوبی جدا می‌سازد، در ارتباط است. در جنوب، فلات با درهٔ رود «یارلونگ سانگپو» که در بستر رشته‌کوه هیمالیا جریان دارد و با صفحهٔ گستردهٔ جلگه سند و گنگ برش خورده‌است، ارتباط دارد. در غرب نیز پیچش رشته‌کوه‌های ناهموار قره‌قروم در شمال کشمیر را در بر می‌گیرد. تحقیقات دانشمندان آلمانی و هندی نشان می‌دهد فلات تبت و هیمالیا هنگامی بوجود آمد که ابرقاره «گوندواناً دچار شکستگی شد و شبه قاره هند “با سرعت زیاد» به اوراسیا برخورد کرد. صفحه هند۵۰میلیون سال پیش در حرکت به سوی شمال با قاره اوراسیا برخورد کرد و این تصادم عظیم باعث مچاله شدن و جمع شدن زمین و تشکیل مرتفع‌ترین رشته کوه جهان شد

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

 مردم و فرهنگ در تبت

مردم بومی تبت مردم فقیری هستند و کشاورزی در آب و هوای آن جوابگوی جمعیت زیاد نیست. منطقه تبت با وجود وسعت زیادش دارای جمعیت کمی می‌باشد.ویکی از رسوم مردم تبت این است که جسد مردگان در آن خوراک پرندگان و حیوانات می‌شود.

تبت تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همهٔ آنها را نداشته باشد، برای همهٔ آنها یک زن می‌گیرد.

قوم تبتی حدود ۴ میلیون و ۶۰۰هزار تن جمعیت دارد و دراین میان حدود ۲ میلیون و ۱۰۰هزارنفر در منطقه خودمختار تبت و دیگران نیز بطور پراکنده در استان‌های «چینگ‌های “؛ ” سی چوان “، ” گان سو ” و ” یون نان» زندگی می‌کنند. قوم تبت زبان خاص خود دارد. ریشه‌های این زبان به پیش از سده هفتم میلادی می‌رسد و نوعی زبان الفبائی به حساب می‌آید. از سمت چپ به راست نوشته می‌شود و در تمام مناطق قومی تبتی رایج است

دین بودای تبتی که صاحب خصوصیات محلی تبت است از هند باستانی به تبت رواج یافته و با دین کهن محلی در هم آمیخته است. مذهب بودا در تبت که تبتیها به آن اعتقاد دارند آمیخته‌ای از مذهب بودا با مذهب پیشین تبت به شمار می‌آید و در عین حال ویژگی‌های خود را نیز حفظ کرده است. برای نمونه نظام تناسخ در جسم به این معنا که پس از مرگ بودای بزرگ کودکی بعنوان جانشین وی توسط هئیت داوران لامائی تعیین می‌شود.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

اقتصاد در سرزمین تبت

تبت در حال حاضر سهم كوچكي از رشد اقتصادي چين مي‌برد ولي همين سهم كوچك ظاهر آنرا با نپال توفير قابل توجهي داده است. دولت چين مزايا و تسهيلات زيادي براي چيني‌هايي كه به تبت مهاجرت مي‌كنند فراهم مي‌كند. به همين دليل يك سيل مهاجرت چيني‌ها به تبت وجود دارد و اهالي تبت نگران هستند كه در سرزمين خود به اقليت تبديل شوند. ظاهر قديمي شهر هر روز تغيير مي‌كند و ساختمان‌هاي جديد و مدرن در آن بسيار ديده مي‌شود. تلاش چين اين است كه تبت و مخصوصاً پايتخت آن لاسا را به يك مركز بزرگ توريستي تبديل كند و ظاهراً در اين امر به موفقيت‌هايي دست يافته است. در يك نگاه ظاهري مشكل تبت براي چين مانند مشكل جمهوري‌هاي سابق شوروي است. با اين فرق بزرگ كه چين كشوري است يكپارچه و اكثريت قريب به اتفاق آن از نژاد HUN مي‌باشند. تبت وچند اقليت كوچك تبتي‌تبار در جنوب غربي چين تنها استثناهاي اين سرزمين است. بي‌شك مردم تبت، آيندة بهتري در كنار چين قدرتمند و ثروتمند، خواهند داشت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید

سرزمین تبت

سرزمین تبت

پایتخت سنتی تبت

پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که با ۵۶۰ هزار نفر جمعیت اکنون مرکز منطقه خودمختار تبت در چین است.

سون زان گان بو دودمان تو فان را ایجاد کرد و پایتخت آن را لهاسا خواند. دولت پادشاهی تبت در قرن پنجم یا ششم میلادی. تا سال ۹۱۴ میلادی ادامه داشت و در ابتدای سده ۱۱، حکومت لامایی در آنجا برقرار گشت و لاماها تا قرن ۱۵-۱۶ که دوره تاسیس دالایی لاما بود، مستبدانه در آن جا حکومت می‌کردند.

این کشور و مخصوصاً شهر لهاسا از بزرگترین مراکز مذهبی پیروان بودا و نیایشگاه‌ها و بتکده‌های عظیم آن زیارتگاه بزرگ بودائیان جهان است و شخص دالایی لاما یک قدرت مذهبی و سیاسی است. دالایی لاما چین را متهم به نسل‌کشی فرهنگی در قبال مردم تبت کرده‌است. موارد متعد خودسوزی راهب‌ها و راهبه‌های تبتی در اعتراض به سیاست‌های چین در تبت، از رویدادهای خبری مورد توجه رسانه‌های جهان بوده‌است.

سرزمین تبت

سرزمین تبت

انچه در سرزمین تبت می بینید


x بستن تبلیغات