عملیات نظامی ترکیه درخاک سوریه

عملیات نظامی ترکیه درخاک سوریه

ترکیه-درخاک-سوریه (1)

ترکیه-درخاک-سوریه

وزارت امور خارجه سوريه امروز (يکشنبه) اعلام کرد: دولت آنکارا تنها به حمايت از تروريست‌هاي داعش و النصره اکتفا نمي‌کند، بلکه امروز در اقدامي خصمانه عملياتي نظامي در خاک سوريه انجام داده است.

به گزارش شبکه اسکاي نيوز عربي، دمشق اعلام کرد: با وجود اينکه کنسولگري سوريه در استانبول پيش از اقدام خصمانه آنکارا از اين اقدام مطلع شده بود، اما وزارت خارجه سوريه بايد رسما از سوي ترکيه در جريان اين عمليات قرار مي‌گرفت.

در ادامه بيانيه وزارت امور خارجه سوريه آمده است:‌ براساس توافق ميان ترکيه و اشغالگران فرانسوي در سال ۱۹۲۱ هرگونه اقدام از سوي ترکيه در رابطه با مقبره سليمان شاه بايد به اطلاع طرف سوري برسد که در عمليات اخير اين اقدام انجام نشده است.

در بيانيه دمشق آمده است: آنچه باعث شک و ترديد بيشتر درباره روابط ترکيه با گروه‌هاي تروريستي مي‌شود اين است که مقبره سليمان شاه در استان رقه و در منطقه تحت کنترل تروريست‌هاي داعش قرار دارد که به مساجد، کليساها و بارگاه‌هاي مذهبي رحم نمي‌کنند، اما تاکنون هيچ اقدامي عليه اين مقبره انجام نشده است که نشان از روابط عميق دو طرف دارد.

وزارت خارجه سوريه در پايان نقض توافقنامه ۱۹۲۱ از جانب ترکيه را محکوم کرد و مسووليت تبعات اين اقدام خصمانه را متوجه آنکارا دانست.

بيانيه وزارت خارجه سوريه در حالي منتشر شد که نيروهاي ويژه ترکيه بامداد امروز (يکشنبه) بقاياي پيکر “سليمان شاه”، جد بنيانگذار سلسله عثماني را از سوريه خارج و به ترکيه منتقل کردند. احمد داوود اوغلو، نخست وزير ترکيه با اعلام اين خبر گفت: در جريان انتقال بقاياي پيکر سليمان شاه به داخل ترکيه يکي از نيروهاي نظامي ترکيه‌ در خاک سوريه کشته شد که ناشي از يک حادثه بود.

ارتش ترکيه و دستگاه اطلاعاتي اين کشور براي اين عمليات مخفيانه سنگ تمام گذاشتند تا بدون هيچ مشکلي انجام شود. آنکارا براي اجراي اين عمليات ۵۷۲ نظامي را با ۳۹ تانک و ۵۷ نفربر زرهي و با هماهنگي با پيشمرگ‌هاي کرد مستقر در کوباني راهي شمال سوريه کرد که اين نفرات با بالگردهاي توپ‌دار ارتش و هواپيماهاي بدون سرنشين حفاظت مي‌شدند.

در اين عمليات همچنين يک هواپيماي هشدار سريع ترکيه از نوع آواکس کار جمع آوري اطلاعات و مخابره آن به اتاق عمليات در مقر ستاد کل ارتش ترکيه را بر عهده داشت و ده‌ها تن از نيروهاي ويژه ارتش در آن مشارکت داشتند اما با اين همه تمهيدات يک نظامي ترک کشته شد که نخست وزير ترکيه اعلام کرد که مرگ وي بر اثر حادثه بوده است.

مقبره سليمان شاه در ۳۰ کيلومتري مرز ترکيه و در داخل سوريه واقع شده و تحت توافق با فرانسه در سال ۱۹۲۱ که در آن زمان قدرت استعماري در سوريه بود، محوطه اين آرامگاه به عنوان خاک ترکيه در نظر گرفته شد و آنکارا نيز حفاظت از آن را براي خود محفوظ دانسته است.

سليمان شاه، رهبر نظامي قرن ۱۲ امپراطوري سلجوقيان بود که جزو اولين گروه‌هاي ترک بودند که وارد منطقه شده و در آناتولي ساکن شدند. وي پدربزرگ عثمان اول، بنيانگذار امپراطوري عثماني در قرن سيزدهم است. آنها شش قرن حکومت کردند و پس از تغييرات نظامي جنگ جهاني اول، امپراطوري عثماني فروپاشيد و در سال ۱۹۲۳ جمهوري ترکيه شکل گرفت.

مقبره سليمان شاه حدود ۴۰ نگهبان داشت. سي‌ان‌ان ترک گزارش داد که در جريان عمليات تخليه در اواخر ۲۱ فوريه يک سرباز به صورت اتفاقي کشته شده است. همچنين گزارش شده است که در حين عمليات حضور نظامي سنگين در مرز سوريه و ترکيه وجود داشته و جنگنده‌هاي ترکيه بر فراز منطقه در حال پرواز بودند.